put u autokraciju

Josipović: U ustavne promjene idem i bez Milanovića i bez Sabora

Autor

Direktno.hr

27.09.2014. u 13:54
Ispiši članak

Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je danas da je inicijativa za ustavnim promjenama koju je pokrenuo izraz onoga što vidi kao potrebu Hrvatske u sadašnjem trenutku te njegov program za idući mandat.

"Inicijativa za promjenu Ustava rezultat je mog iskustva kroz prvi mandat i rezultat onih potreba koje su danas potpuno evidentne. S jedne strane, to je dio mojih redovitih predsjedničkih aktivnosti, a s druge, to je i moj program za idući mandat", izjavio je novinarima u sklopu "Kave s građanima".

"Cijeli tekst u potpuno dorađenoj fazi nakon izbora ću poslati, kako to sadašnji Ustav propisuje, Saboru na raspravu. To je ovlast predsjednika, a ako ne bude nikakve mogućnosti da se postigne suglasnost oko toga spreman sam zatražiti i podršku građana na referendumu", ponovio je.

Na primjedbu novinara da mu je za pokretanje referenduma potreban i supotpis premijera, Josipović je odgovorio "kako je to jedna varijanta, a druga je da, uz one koji me podržavaju, prikupim potpise".

Kao veliku i važnu novost koju predlaže istaknuo je da bi građani s 10 tisuća potpisa mogli inicirati obavezno raspravljanje određene problematike u Saboru.

Ponovio je da su najvažnije promjene vezane uz teritorijalni ustroj Hrvatske, kazavši kako to nije samo pitanje ustroja "nego i pitanje koncepta države, s ozbiljnim političkim i gospodarskim konzekvencama".

Josipović predlaže ustroj s pet do osam regija koje bi imale puno veće ovlasti i sredstva, umjesto sadašnjeg velikog broja jedinica lokalne samouprave u kojima, kaže, imamo samo prividno decentraliziranu zemlju, a zapravo je, kad gledamo financije i ovlasti, visoko centralizirana i preskupa.

"To će i na političkoj razini izazvati određene promjenu - demokratizaciju i decentralizaciju, pojeftinit će državu i učiniti je efikasnijom", predviđa predsjednik.

"Vladin i moj prijedlog dvije su različite stvari"

Na primjedbu novinara da je, prema pisanju medija, Vlada zbog pritiska IDS-a odustala od smanjenja broja središta državne uprave, Josipović odgovara kako su njegov prijedlog i pitanje broja središta državne uprave dvije različite stvari.

"Kako će sadašnji sustav biti uglazbljen, hoće li biti 20 ili manje ureda, to je kozmetička promjena, a ja zagovaram suštinsku promjenu - regije koje preuzimaju poslove i za njih imaju dovoljno financija. To je drugo od vođenja državnih poslova kroz urede", objasnio je dodavši da je on za drastičnije promjene od pitanja broja ureda.



Doći će na Čačićev skup

Josipović je potvrdio da će sutra doći i pozdraviti okupljene na osnivačkom saboru Narodne stranke - reformisti.

Predsjednik ipak neće sudjelovati na samom skupu, rekavši kako će izreći dvije ili tri riječi zahvale još jednoj stranci koja ga podržava.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.