gazdina odvjetnica

Jadranka Sloković otkrila tko piše Todorićev blog i je li vidjela prijeteće e-mailove ministrice Dalić

Autor

mn

Gostujući u emisiji  'Točka na tjedan'  N1 televizije odvjetnica Jadranka Sloković  komentirala je detalje presude u arbitraži između INA-e i MOL-a, ali i  aktualnosti vezane uz klijenta  Ivicu Todorića , kojeg brani zajedno s Čedom Prodanovićem.

12.11.2017. u 15:53
Ispiši članak

O detaljima presude u arbitraži između INA-e i MOL-a 

"Mi smo već ranije, kada je bila objavljena odluka i kada još nismo znali ove detalje, rekli da smo mi zadovoljni s njom prije svega zato što smatramo da potkrepljuje određene naše tvrdnje i da sve što smo govorili je dobilo potvrdu u odluci arbitražnog suda. Detalji koji su sada preneseni u više medija govore da je taj sud bio na nekom našem tragu, da su naši argumenti bili utemeljeni."

Na konstataciju novinarke da se  čini, da su se uvaženi isključivo argumenti njezinog klijenta Ive Sanadera i MOL-a te da je time opravdana teza da je hrvatska država katastrofalno zastupana, Sloković je odgovorila:

"Ne mislim da se radi o lošem zastupanju, odvjetnici hrvatske strane su također etablirani i ugledni odvjetnici i mislim da su napravili sve što su mogli. No ako nema dokaza zu činjenicu ne može zaobići ni najbolji odvjetnik na svijetu. Problem dokaza ostaje bez obzira kako vi to prezentirali i što prezentirali."

Može li joj arbitražna presuda koja diskreditira hrvatsko  pravosuđe pomoći i u obrani Ivice Todorića koji kao i Sanader tvrdi da je žrtva političkog progona?

"Neke konotacije ima i mi ćemo neke stvari koristiti, no ne znam hoće li biti mjesta u samom kaznenom postupku ako do njega dođe. Neki argumenti mogu biti korišteni i prilikom izručenja. Teza o političkom progonu nije van pameti, koliko god smo mi zbog toga napadani.
Ne mogu govoriti o konkretnim situacijama, ali znam da određene odluke su bile propitivane od strane politike, pogledajte što se dogodilo s odlukom Ustavnog suda.

 Je li se politika smjela tako obrušiti iz jedinog razloga što im nije odgovarala odluka? Na jednoj strani su interesi države za Agrokor, na suprotnoj Ivice Todorića. Država ima pravo zaštititi svoje interese, ali to se ne može pretvoriti u zloporabu prava. Izjava ministrice gospodarstva, prijava predsjednika Sabora (tada Božo Petrov, op. a.), izjave ministra policije...

To sve ostaje u eteru. Ako netko najavljuje kazneni progon, traži da se uhićuju ljudi... Kaznena prijava ima puno veću težinu ako je podnesena od visokog dužnosnika."

Hoće li činjenica da je predsjednik Sabora podigao prijavu i da je Most svoju političku agendu zasnivao na pokušaju da se Todorić makne iz Agrokora biti dokaz da se radi o političkom progonu?

"Imamo dosta tih situacija i radnji gdje su određene osobe postupale na način za koji mi smatramo da se radilo pritisku na pravosuđe.
Cijela situacija oko Agrokora, donosi se poseban zakon za Ivicu Todorića, koji je između stečajnog zakona i izvlaštenja, gdje se njemu oduzimaju sva prava. To nije bezazleno."

Kako će premostiti činjenicu da je Ivica Todorić aktivirao svojim potpisom taj zakon, još je usto poručio: "S ponosom predajem hrvatskoj državi sve što sam 40 godina stvarao".

"Tu nemamo velikih problema. Sam Todorić je rekao da je do potpisivanja došlo nakon određenih pritisaka. Druga stvar je da je njegov potpis mogao biti zaobiđen s drugim članovima uprave. On ga je potpisao jer je smatrao da ga je morao zbog situacije u kojoj se našao. Rekao je da je bilo pritisak i prijetnji."

Je li vidjela e-mail u kojem mu ministrica Dalić prijeti?

"Nisam vidjela nijedan e-mail niti prepisku niti sam čitala, no on je rekao da je pritisaka bilo. On je moja stranka i ja mu vjerujem."

Jesu li njegove optužbe na blogu izazvale neke političke reakcije koje će sada koristiti?

"Sad ste napravili inverziju. Njegov blog je posljedica što je bio napadan od određenih državnih dužnosnika. Od tog četvrtog mjeseca i lex Agrokora do devetog mjeseca Todorić nije davao niti jednu izjavu, ni intervju, nije se obratio javno. Tek je krajem devetog mjeseca napisao prvi blog upravo zato što je smatrao da je bez obrane, bez mogućnosti na bilo kakav odgovoriti na ono što se događalo u našem političkom prostoru."

Tko piše taj blog?

"On stoji iza njega, on piše taj blog, odlučuje o sadržaju. Mislim da tu sa strane nema nikakvih intervencija koliko ja znam."

Nakon izlaska iz suda u Londonu, najavio je intervjue. Blog je ipak jednosmjerna komunikacija.

"U svakom slučaju ni on više nije zadovoljan s blogom, smatra da je to nedostatak. Razmišlja da ozbiljan intervju u kojem će odgovoriti na određena pitanje, a s druge strane nema zabranu javnog istupanja. Samo naravno da i on snosi odgovornost za ono što tamo piše."


 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.