EKONOMIJA ILI MORAL?
Ivić: Žao mi je ugostitelja, ali i zdravstvenih djelatnika koji moraju gledati patnju bolesnika. Tko upravlja nama?
Ivo Ivić, predstojnik Klinike za infektologiju KBC-a Split i Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja, gostovali su u Dnevniku HTV-a i govorili na koji način treba mijenjati mjere, očuvati radna mjesta i zdravlje.
Ivo Ivić je rekao kako primjenom relativno blagih i lako promjenjivih mjera čija ekonomska cijena nije visoka, dok je epidemija niskog intenziteta, može se postići izvrsna kontrola.
"Ako dođemo u situaciju u kakvoj smo sada, nažalost, samo strogim mjerama i strogim nadzorom moći ćemo staviti epidemiju pod kontrolu. Mi smo trenutno pred pitanjem - tko upravlja nama. Ne smijemo dozvoliti da epidemija upravlja s nama. Žao mi je ugostitelja, ali i zdravstvenih djelatnika koji moraju gledati patnju bolesnika. Nalazimo se pred ekonomskim i moralnim pitanjem - što dalje", rekao je Ivić.
Marin Medak je komentirao kraće radno vrijeme noćnih klubova kao jednu od mjera te rekao kako se noćni klubovi nemaju što ni otvarati u ovoj situaciji.
"Njihovo predviđeno radno vrijeme je od 22 sata. Ovdje je Vlada iskoristila oblik da je skratila radno vrijeme, a nije ih zatvorila. Na taj način nije dužna ispoštovati naknade za njihove radnike, nego se ide prema obračunu, padu prometa. Tako ih je izigrala, dok za druge ugostiteljske objekte tih sat vremena dosta znači, prvenstveno svadbama, rekao je Medak.
Medak je rekao kako su konstantna otpuštanja radnika.
"Krećemo se od tri do četiri tisuće radnika iz ugostiteljstva otpuštenih na nivou mjeseca, u zadnja nekoliko mjeseca", rekao je Medak.
Marin Medak je rekao kako se Vlada igra čitavo vrijeme po pitanju mjera, umjesto da je napravila kao neke zemlje EU-a koje su zatvorile ugostiteljske objekte i dale 75 posto ukupnog prometa koji su ostvarili u istom periodu lani.
"Treba sačuvati zdravlje i svi članovi naše udruge poštuju mjere. Apeliram na sve ugostitelje da poštuju mjere. Ima puno ugostitelja koji ne poštuju mjere iz razloga što imaju najviši PDV na svijetu", dodao je.
Istaknuo kako organizatori ilegalnih partyja nisu ugostitelji.
"To osuđujemo i očekujemo da se zatvore što prije jer to je nama nelojalna konkurencija", rekao je Medak.
Ivo Ivić je rekao kako razumije mlade ljude, ali ako trebaju stroge mjere za odgoj, onda trebaju stroge mjere za odgoj.
"Ne možete očekivati od mlade osobe da shvaća svu cjelinu života, on je nije doživio i ne shvaća je. Mi stariji moramo nametnuti da nas mladi slušaju. Dolazi vrijeme kad nas mladi trebaju slušati", naglasio je Ivić.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.