'CILJ IM JE PRIKAZATI STANJE LOŠIJIM NEGO ŠTO JEST'
Imamo 'boom' stranica i aplikacija koje nude podatke o kvaliteti zraka; evo zašto im ne bismo trebali vjerovati
Prema web stranici iqair.com, na koje se mnogi referiraju već dvije godine, unazad dva tjedna zrak u Hrvatskoj je vrlo loš, a sam Zagreb je nekoliko puta prema njihovim podacima bio u top 10 najgorih u svijetu.
Komentar profesorice sa zagrebačkog PMF-a Zvjezdane Bencetić Klaić , o tome kako te podatke plasira tvrtka koja se bavi prodajom pročišćivača zraka, potaknuo je javnu raspravu o tome koji su to podaci kada je riječ o kvaliteti zraka, koji su relevantni i na koje se treba referirati.
U posljednje vrijeme na internetu je niknulo puno web stranica koje pružaju informacije o trenutnoj kvaliteti zraka u Hrvatskoj, ali stručnjaci upozoravaju – ti podaci nisu mjerodavni.
Sjećate li se požara na Jakuševcu?
Događaj koji je možda Zagrepčane u najvećoj mjeri potaknuo da se zabrinu o tome kakav zrak udišu se zbio u 24. srpnja 2019. godine, kada se zapalio glomazni otpad odložen na odlagalištu Jakuševac.
Tadašnji gradonačelnik Milan Bandić građanima je s terena poručio: "Nemojte uznemiravati zagrebačku javnost, nema problema. Umirujem građane da mogu mirno spavati. Vatrogasna društva će raditi cijelu noć", a i sam MUP je tu večer poručio da nema zagađenja zraka.
Usporedbe radi, vrijednost lebdećih čestica manjih od 10 mikrometra, koje se udišu zajedno sa zrakom i prodiru u pluća, dan nakon što je ugašen požar, na mjernoj postaji Zagreb-3 kod Sarajevske ceste iznosila je čak 365,72 mikrograma po metru kubičnom, izvijestio je tada tportal. Prije izbijanja požara, vrijednost lebdećih čestica bila je 14,77. Tu noć brojni stanovnici Novog Zagreba suočili su se s dimom koji se usred noći uvukao u njihove domove.
Zimu nakon tog požara u javnost je izašla nova informacija – grad u Zagrebu tijekom zimskih mjeseci nije u "zelenom", o čemu je pisao i portal Direktno. I tada je švicarska stranica Zagreb stavljala među najgore gradove u svijetu po onečišćenju zraka.
Isto se ponovilo i prošle zime, a ove godine, podaci koji govore da je Zagreb u "crvenom" javnost su uznemirili ranije nego je to bio slučaj prošlih godina, kada se o zagađenju zraka uglavnom pisalo iz Nove godine. O čemu se radi?
Hladniji dio godine bilježi najveći porast koncentracije lebdećih čestica u zraku
Najrašireniji problem onečišćenja zraka u Zagrebu, kao i uostalom u drugim urbanim sredinama u kontinentalnom dijelu Republike Hrvatske je onečišćenje zraka lebdećim česticama PM10 i PM2,5.
U onečišćenju lebdećim česticama (PM10, PM2,5) značajnu ulogu imaju kućna ložišta i promet, međutim ovakva situacija je uobičajena za hladnije vrijeme.
"Povećane koncentracije lebdećih čestica kao i njihova povremena prekoračenja uglavnom se pojavljuju tijekom zimskih mjeseci, odnosno s pojavom meteoroloških uvjeta pogodnih za zadržavanje lebdećih čestica (posebno magla, bez pojave vjetra i dr.) te početkom sezone grijanja (kućna ložišta na kruta goriva)", poručili su za portal Direktno iz Ministarstva gospodarstva.
Ipak tvrde: situacija u Zagrebu nije zabrinjavajuća. Kažu da što se tiče zagađenja zraka u Republici Hrvatskoj nije potrebno govoriti o posebno ugroženim gradovima u odnosu na druge gradove u Europskoj uniji, pogotovo u odnosu na istočni dio Unije.
Dodatno na porast koncentracija lebdećih čestica u Gradu Zagrebu, ali i drugim gradovima kontinentalne Hrvatske, utječe i pojava poznata pod nazivom temperaturna inverzija, odnosno porast temperature s visinom. Javlja se, npr. pri noćnom ohlađivanju ili pri prodoru hladnog zraka tako što se sloj hladnijeg (gušćeg) zraka nađe ispod sloja toplog (rjeđeg) zraka. Tada je atmosfera statički stabilna.
Klimatska značajka Zagreba i drugih gradova u zimskim mjesecima upravo je spomenuta temperaturna inverzija, pri kojoj se zrak ne može dizati uvis, pa je svako zagađenje "uhvaćeno", odnosno zadržano na razini zemlje. U takvom atmosferskom stanju zagađenja nezaustavljivo rastu, kažu u Ministarstvu.
Vrijednosti ne odstupaju od onih izmjerenih ranijih godina
"Vrijednosti izmjerene na mjernim postajama za praćenje kvalitete zraka u gradu Zagrebu (postaje državne mreže i postaje mjerne mreže Grada Zagreba) u proteklih dva tjedna ne odstupaju značajnije od vrijednosti izmjerenih ranijih godina", kazala je za portal Direktno Gordana Pehnec s Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada.
"Koncentracije lebdećih čestica uobičajeno su povišene u hladnijem dijelu godine iz više razloga. Zimi prevladavaju meteorološki uvjeti koji pogoduju zadržavanju onečišćujućih tvari pri tlu. Magla te slaba izmjena zraka naročito u urbanim područjima mogu dovesti do 'nakupljanja' štetnih tvari u zraku kojeg udišemo.
S druge strane, zimi imamo i pojačane emisije iz ložišta zbog sezone grijanja, a često i gušći promet u odnosu na ljetne mjesece. Kombinacija tih čimbenika može dovesti do toga da koncentracije lebdećih čestica budu povišene više dana za redom. Situacija se najčešće poboljšava nakon promjene meteorološke situacije. Npr. kiša koja trenutno pada 'isprat' će onečišćujuće tvari iz zraka", kazala je Pehnec.
Zbog svega navedenog, kaže, za očekivati je da će tijekom zime povremeno dolaziti do epizoda u kojima je zrak onečišćen česticama, "no one obično ne traju duže od par dana".
"Upravo zbog toga kvalitetu zraka treba promatrati kroz duža razdoblja, odnosno prilikom ocjene kvalitete zraka treba uzeti u obzir razdoblje od barem godinu dana", poručila je Pehnec.
Na koji način smanjiti koncentracije onečišćujućih tvari?
Dugoročno, višegodišnji trendovi pokazuju da se kvaliteta zraka u Zagrebu s obzirom na lebdeće čestice ipak poboljšava, ocijenili su u Ministarstvu u kojem kažu da određene mjerne postaje pokazuju padajući trend koncentracija lebdećih čestica.
Smanjenje koncentracija onečišćujućih tvari može se ostvariti mnogim mjerama poput zamjene kućnih ložišta, preusmjeravanjem ili zabranom prometa, propisivanjem strožih ekoloških standarda za pojedine onečišćivače, no za njih su potrebna veća financijska izdavanja i duže vrijeme kako bi se ostvarili ciljevi, poručuju iz Ministarstva.
Jedinice lokalne uprave, kao i Grad Zagreb, dužni su donositi Akcijske planove za poboljšanje kvalitete zraka u slučajevima kada u određenoj zoni ili aglomeraciji dođe do prekoračenja graničnih vrijednosti. Zakon o zaštiti zraka propisuje da Akcijski plan mora sadržavati: utvrđivanje mjesta prekomjernog onečišćenja, opće informacije, nadležno odgovorno tijelo, vrstu i ocjenu onečišćenja, podrijetlo onečišćenja, analizu stanja, pojedinosti o provedenim mjerama, mjere za smanjivanje onečišćenja zraka, redoslijed i rokove ostvarivanja mjera te procjenu sredstava.
U razdoblju od 2013. do 2020. zbog zabilježenih prekoračenja graničnih vrijednosti koncentracija onečišćujućih tvari sljedeći gradovi izradili su Akcijske planove za poboljšanje kvalitete zraka: Zagreb, Sisak, Kutina, Osijek, Rijeka, Slavonski Brod, Vinkovci, Velika Gorica, a svi planovi dostupni su na službenom portalu kvaliteta zraka u RH.
Prema Zakonu o zaštiti zraka, u cilju što bolje i kvalitetnije izrade akcijskih planova, JLS i Grad Zagreb moraju dostaviti Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja na mišljenje prijedlog akcijskog plana prije njegovog službenog donošenja.
Portal kvalitete zraka
Ministarstvo je razvilo Portal kvaliteta zraka u RH koji preko Indeksa kvalitete zraka daje prikaz trenutnog stanja kvalitete zraka u RH prikazujući podatke u realnom vremenu.
Indeks daje prikaz za pet ključnih onečišćujućih tvari: lebdeće čestice (PM10 i PM2,5), ozon (O3), dušikov dioksid (NO2), sumpor dioksid (SO2), na način da sažima veliki broj kompleksnih podataka u cilju dobivanja jednostavnog pregleda informacija i podataka.
"Time se privlači pažnja javnosti na pitanja kvalitete zraka i podizanja svijesti javnosti", poručuju iz Ministarstva. Isti podaci o kvaliteti zraka vidljivi su i na web stranici Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Gordana Pehnec skreće pažnju i na web stranica Europske agencije za zaštitu okoliša.
"Podaci s tih web stranica su međusobno usporedivi, provode se po normiranim metodama, a laboratoriji koji provode mjerenja provode razne postupke osiguranja kvalitete te su nadzirani od strane vanjskih neovisnih tijela", kaže naša sugovornica.
Problem s podacima koji se prikazuju na drugim mjestima je, kako kaže, to što nije jasno naveden izvor podataka te nije jasno radi li se o izvornim podacima s postaja ili rezultatima modeliranja.
"Tu nadalje treba biti vidljivo o kojoj se mjernoj postaji radi, tko provodi mjerenja, tko odgovara za podatke, radi li se o validiranim ili nevalidiranim podacima, koja metodologija se koristi za izračun indeksa kvalitete zraka…", objašnjava Pehnec.
Koji je problem sa švicarskom stranicom?
"Stranica iqair.com, koja je posljednjih dana svrstala Zagreb u top 10 najzagađenijih gradova, za izračun indeksa kvalitete zraka povlači podatke o koncentracijama s mjernih postaja državne mreže Zagreb-1 i Zagreb-3 na kojima mjerenja provodi Državni hidrometeorološki zavod te također s još jedne lokacije koju naziva 'Tabacco Travno", govori Pehnec i upozorava da ta potonja mjerna stanica ne postoji i nepoznato je otkuda dolaze ti podaci, tko provodi mjerenja, kakvim uređajem i kojom metodologijom te tko uopće odgovara za podatke s lokacije.
"Takvi neprovjereni podaci ulaze u izračun te utječu na konačnu vrijednost indeksa. Nadalje, indeksi kvalitete zraka na iqair.com računaju se po drugačijoj metodologiji od one koja se koristi u Europi, a za izračun indeksa uzimaju se samo lebdeće čestice PM10 i PM2.5, ali ne i druge onečišćujuće tvari koje također utječu na kvalitetu zraka (npr. ozon, dušikov dioksid CO, SO2…)", kaže Pehnec.
Navodi da se ovih dana spominjala i web stranica https://aqicn.org/map/world/, koja je također svrstavala zagrebački zrak među najlošije na svijetu, a navodno povlači podatke s mjernih postaja Zagreb-1, Zagreb-2 i Zagreb-3.
Njihovi podaci nisu točni, a osim toga asortiman im se sastoji od rješenja za čišći zrak
"Međutim, ako se malo detaljnije pogledaju podaci, može se vidjeti da podaci o česticama na toj stranici ne odgovaraju onima koje se može skinuti sa službene stranice. Da podaci nisu točni vidljivo je odmah i iz ove slike, gdje su koncentracije PM2,5 puno veće od PM10, što je nemoguće. Čestice PM10 su sve čestice aerodinamičkog promjera manjeg od 10 µm, a PM2,5 su čestice promjera manjeg od 2,5 µm, znači PM2,5 čestice su dio PM10 i stoga su uvijek po iznosu manje", kazala je Pehnec.
"Bitno je naglasiti da obje spomenute web stranice, premda ne nude dovoljno podataka o pouzdanosti njihovih rang lista gradova, istovremeno nude brojna komercijalna rješenja za građane: prodaju filtre za pročišćavanje zraka, senzore za praćenje kvalitete zraka, razne komercijalne aplikacije itd.", istaknula je.
Veliki porast stranica s neprovjerenim podacima
U Ministarstvu kažu da je posljednjih godina zabilježen porast broja raznih aplikacija i uređaja koji građanima daju informacije o kvaliteti zraka:
"Nažalost, takvi su podaci često nepouzdani jer uglavnom nije moguće provjeriti njihovu vjerodostojnost te utvrditi princip rada aplikacije/uređaja kao niti ostale relevantne podatke, poput npr. koju mjernu tehniku ili model koriste, kako dokazuju točnost svojih rezultata ili kolike su pogreške takvih rezultata".
Za stranicu iqair.com navode da putem njihove web stranice nije moguće utvrditi što model uzima kao ulazne podatke niti na kojem principu izračunava koncentracije onečišćenja na lokacijama na kojima nisu poznati podaci o emisijama niti se provode mjerenja.
"Indeks kvalitete zraka koji aplikacija izračunava nije općeprihvaćen indeks koji se koristi unutar EU, te iako proizvođač aplikacije navodi da su njihovi indeksi kvalitete zraka nastali znanstvenim istraživanjima takvi se navodi ne mogu potvrditi.
Narušava se povjerenje
Podaci dobiveni takvim načinom, modeliranjem ili metodama drugačijim od onih propisanih zakonodavnim okvirom kojim se uređuje kvaliteta zraka ne mogu se smatrati jednakovrijednima u odnosu na podatke izmjerene od strane ovlaštenih pravnih osoba pa ih se uvijek treba uzimati s rezervom. Takvi rezultati nemaju pravnu niti stručnu težinu, a njihovo neadekvatno prenošenje stanovništvu nažalost nepotrebno narušava povjerenje građana u već uspostavljen kvalitetan sustav praćenja kvalitete zraka", poručili su.
Web stranicu iqair.com razotrila je još prošle godine bivša vijećnica Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb-istok Mirela Mikić Muha koja je o tome pisala na svom Facebook profilu.
Tada je upozorila da ta stranica koristi nepoznate podatke i to ne samo sa spomenutog "Tobacco Travno", nego i s mjerne postaje u Laništu, za koju također nije utvrđeno gdje se nalazi i u čijem je vlasništvu.
"IQAir primjerice, nema vlastite postaje ili senzore po Zagrebu, te njihovi podaci nisu realni. Oni su plod algoritama i procjene.
Oni su pokazatelj građanima, što je sjajno i pozitivno, za građane, ali nikako ne može biti službeni podatak kojim bi se javne osobe, političari, vijećnici, zastupnici, udruge, inicijative, smjele koristiti.
Navedena tvrtka između ostalog prodaje uređaje za pročišćavanje zraka, te im je u cilju prikazati stanje i lošijim nego što ono jest. A dovoljno nam je loše i bez toga. Dovoljno smo osiromašeni i bez toga", konstatirala je Mikić Muha.
Jedno je jasno - dezinformacije i manipulacije još jednom su postale sastavni dio naše svakodnevice, na žalost, i ovaj put kada je riječ o zdravlju ljudi.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.