'ON KRŠI NEVJEROJATAN BROJ PREDIZBORNIH OBEĆANJA!'

Iako ga je kritizirao, Tomašević postupa poput Bandića; Petek: 'Popis je nevjerojatan, sliče kao jaje jajetu'

Autor

Barbar Kraš Kedmenec/Bjonda Lučić

Ne smanjuju se kontroverze oko rada zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića i njegove administracije, a sve je veći broj njegovih poteza, tvrde u oporbi, koji otvoreno pokazuju kako nije u stanju ispoštovati svoja predizborna obećanja na krilima kojih je i dobio vlast u proljeće prošle godine.

30.10.2022. u 19:09
Ispiši članak

Nakon afere s imenovanjima u Zagrebačkom holdingu, neuspjelog, ali i trapavog pokušaja rušenja mjere roditelj-odgojitelj, problema s odvozom otpada koji su ga dočekali čim je zasjeo u gradonačelničku fotelju, treba jasno reći da Tomašević nije uspio iz poslovanja s gradskom upravom i tvrtkama maknuti one koje je kritizirao dok je bio oporba. Osim toga, kritike na novi model gospodarenja otpadom koji je stupio na snagu 1. listopada se ne stišavaju, a nakon sukoba sa sindikatima oko otpuštanja radnika u Zagrebačkom holdingu i smanjenja broja radnika u gradskoj upravi, prije nekoliko dana je odjeknula vijest da nakon svega, slijede nova zapošljavanja.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević ipak je odlučio zaposliti dvostruko više ljudi od planiranog, pisao je u utorak Jutarnji list.

Spočitavao je bivšem gradonačelniku Milanu Bandiću planirano zapošljavanje 150 novih radnika krajem 2020. godine tvrdeći kako se radi o metodi spaljene zemlje, ali Grad Zagreb nije prestao sa zapošljavanjem novih radnika, nego će ih u 2022. godini zaposliti duplo više od prvotno planiranog. Prema Planu prijema u službu iz veljače, u Gradsku je upravu ove godine trebao pristići 51 novi radnik, no vlast je odlučila promijeniti svoju strategiju i zaposliti 102 radnika u 13 gradskih službi, pisao je dnevnik.

Most: Čini se da stvri sa svakom novom odlukom izmiču kontroli

"Tomaševićeva vladavina Zagrebom dosad se pokazala kao očajnički pokušaj uspostave kontrole nad gradskom upravom i poduzećima. To mu, niti nakon trećine mandata, ne uspjeva. Dapače, čini se da stvari sa svakom novom odlukom izmiču kontroli. U 2022. godini gradonačelnik Tomašević donio je najveći proračun u povijesti Grada, težak preko 15 milijardi kuna. Pa kao da to nije bilo dovoljno, proračunski izdaci su u samo prvih devet mjeseci 2022. godine nabujali za dodatnih 720 milijuna kuna od kojih se više od 500 milijuna financira novim dugom. Samo prividno nesložna većina Možemo-SDP to je i ovoga puta složno izglasala", komentirao je situaciju u Gradu za portal Direktno Mostov vijećnik Lovro Marković.

Apsurdna je činjenica, kaže, da je Grad u fazi redukcije svih projektnih aktivnosti; da se odustaje od velikih kapitalnih projekata i malih asfalterskih radova, da je izvršenje aktivnosti malih komunanih akcija po kvartovima na najnižoj razini ikada, a da izdaci istovremeno nezaustavljivo rastu.

'Radi se nikad manje, a troši nikad više'

"Takav rast proračunskih rashoda usprkos svim naporima gradonačelnika da reducira sve planirane projekte pokazuju da se ništa nije promijenilo po pitanju upravljanja novcem u Gradu Zagrebu, otkad je preminuo Milan Bandić. Brojke ne lažu. Radi se nikad manje, a troši nikad više".

Podsjeća da je Tomašević još u predizbornoj kampanji najavljivao do 600 milijuna kuna uštede na javnoj nabavi, ali tvrdi da ništa po pitanju kontrole i kvalitete provedbe javne nabave nije dosad napravljeno.

Foto: HINA/Dario Grzelj

"Dapače, Tomaševićeve gradske službe čak javno tvrde da je s javnom nabavom sve u redu, sve u skladu sa Zakonom, kako je to bilo i prije. Kao da je i prije bilo dobro. Tomašević ne bi nikada postao gradonačelnik da je bilo dobro. Kao jedinu olakotnu okolnost za vladajuće u Zagrebu može se navesti realna činjenica da mnoge ozbiljnije reforme nije lako provesti. Desetljeća HDZ-ovih vlada ostavila su nam zakonodavstvo tako posloženo tako da se, i u dobroj vjeri, promjene teško uvode. I oni trljaju ruke gledajući kako se nekompetentni Tomašević koprca u mreži koja se godinama plela", govori Marković.

Kao mnogi drugi prije njega, kritizirao je i novi sustav gospodarnje otpadom u Zagrebu, nazvavši ga spojem "lošeg strateškog upravljanja i loših zakonskih okvira", ujedno podsjetivši da se velika vrijednost sirovine u odvojeno prikupljenoj plastici ne može se kapitalizirati zbog nepostojanja sortirnice ili energane (spalionice) za nereciklabilni ostatak.

Otpuštali su ljude gotovo slučajnim odabirom?

"Za sad građani plaćaju odvojeno prikupljanje više nego što su uslugu plaćali prije, a potom dodatno plaćaju i zbrinjavanje tog otpada privatnim poduzetnicima. U konačnici, da bi sustav utemeljen prvenstveno na povjerenju doživio uspjeh (a upravo to je Tomaševićev model ZG vrećica), građanima mora biti jasna direktna društvena korist od činjenice da ulažu svoj trud i vrijeme u razvrstavanje. Podržavam ideju da se u novi sustav gospodarenja otpadom uvrsti naplata po količini nerazvrstanog smeća (to je zakonska obveza), pa čak i onu da novi sustav može funkcionirati na temelju povjerenja i dobrosusjedskih odnosa. Ipak, u ovaj projekt se trebalo ulaziti postepeno (ako treba, godinama) i uz osiguranje svih infrastrukturnih preduvjeta za brzi i efikasni odvoz i još bržu kapitalizaciju prikupljenog otpada. Cilj je da građani vide prazne kontejnere i manje račune. A ne obrnuto", kaže.

U Čistoći je evidentan sve veći manjak operativnih djelatnika, kaže, a Zagrebačkih holding je prvo otpuštao djelatnike, da bi ih potom zvali natrag na posao: "Otpuštali su ljude gotovo slučajnim odabirom, nesvjesni da bez nekih od njih pojedine službe više ne mogu funkcinirati. Grad sada zato kontinuirano zapošljava, a gradonačelnik i dalje traži tehničke viškove tamo gdje ih nužno nema. Prije nego što Bandićevi pročelnici i zamjenici odu iz svojih fotelja, niti jedan jedini djelatnik u Holdingu nije trebao dobiti otkaz. I to bi bila dobra poruka novog šefa grada. Ovako, za zagrepčane ostaju dvije opcije kojima se zasad samo mogu nadati: ili da će Tomašević napokon uvesti reda, ili da će Zagreb uskoro na prijevremene izbore".

Broj radnika u odnosu na bivšu administraciju smanjen za 180

Oko novih zapošljavanja upit smo poslali i samom Gradu. Pitali smo ih koliko je radnika otišlo iz gradske Uprave otkada je administracija Tomislava Tomaševića preuzela upravljanje gradom, bilo svojevoljno, bilo otkazima, a koliko ih je novozaposlenih, a zanimalo nas je i koji su daljnji planovi za zapošljavanje. 

Kazali su nam da je u gradskoj Upravi zaposleno 3034 zaposlenika, odnosno 180 manje u odnosu na bivšu administraciju.

"Cilj gradonačelnika i njegove uprave je da bez povećanja ukupnog broja zaposlenih napravi bitne iskorake u strukturi zaposlenika i znatno poboljšanoj koordinaciji rada, odnosno da dovede do povećanja učinkovitosti i kvalitete usluge za građane, poručili su iz Grada.  

Stoga je, navode, već u srpnju 2021. Gradska skupština usvojila Odluku o ustrojstvu i djelokrugu gradskih upravnih tijela kojom je, s ciljem poboljšanja koordinacije i postizanje veće učinkovitosti, smanjen broj gradskih ureda s 27 na 16.

S početkom 2022., kada je ta odluka stupila na snagu, započelo je unutarnje reorganiziranje pripojenih ureda, standardiziranje unutarnje organizacije ureda i smanjivanje broja rukovodećih pozicija (s 1. rujnom 2022. broj rukovodećih radnih mjesta je smanjen za 34 posto u odnosu na stanje u lipnju 2021.).

Nedostaje zaštitara i redara

"Mapiraju se viškovi zaposlenika, ali i manjkovi s jedne strane operativnih radnika poput redara i zaštitara, te s druge strane manjkovi visoko kvalificiranih službenika građevinske i arhitektonske struke, te onih koji rade pravne i financijske poslove vezane uz europske projekte i slično", stoji u njihovom odgovoru.

Stoga je, kažu, prioritetno je u veljači ove godine donesen Plan prijma koji je predvidio zapošljavanje ukupno 38 službenika u Sektoru za komunalno i prometno redarstvo, te je do sada raspisan natječaj za prijam 29 službenika u navedeni Sektor. Natječajni postupak je u tijeku.

Zatim je u srpnju ove godine donesen je Plan prijma vježbenika, koji ciljano obnavlja službenički kadar, najviše vezano uz poslove poslijepotresne obnove i poslove izgradnje društvene infrastrukture, tvrde.

Ove godine donesene dvije odluke za dodatna zapošljavanja

"Odgovarajući dodatno na potrebe za službenicima na poslovima poslijepotresne obnove, izgradnje društvene infrastrukture, te na povećan opseg poslova na poslovima financijskog upravljanja europskim projektima i upravljanja imovinom grada, poslovima zaštite objekata i prostora, odnosno službenika i namještenika koji rade u tim objektima i prostorima, u rujnu ove godine donesena je Dopuna plana prijma", naveli su.

Prema planu iz veljače najveći broj predviđenih radnih mjesta odnosio se na komunalne i prometne redare, dok se u izmjeni plana iz rujna pojedinačno najviše radnih mjesta odnosi na zaštitare, poručili su iz Grada ne otkrivši detalje oko točnog broja zaposlenika koje namjeravaju zaposliti.

Iako je broj radnika evidentno smanjen, činjenica jest da u konačnici s novim zapošljavanjima, broj radnih mjesta bi mogao biti, bilo da je riječ o promjeni strukture zaposlenika ili ne, podjednak, ako ne i veći u odnosu na njihov broj za vrijeme vladavine Milana Bandića.

Zanimalo nas je i kako situaciju u Gradu vidi SDP-ov zastupnik u Gradskoj skupštini Renato Petek, koji je ujedno jedan od najglasnijih kritičara Tomaševićevih poteza.

Na pitanje kako ocjenjuje Tomaševićevo  upravljanje Zagrebom, Petek je odgovorio da su želja, trud i poštenje prisutni. Nažalost, dodao je, izostala je odlučnost i efikasnost u rastavljanju i vođenju postojećeg sustava i para-sustava kojim upravljaju Gradom Zagrebom.

Foto: Hina/Dario Grzelj

'Malom timu koji upravlja Gradom nedostaju znanja i kompetencije'

"Tomašević nije ovladao sustavom, iako je na izborima osvojio poziciju gradonačelnika. On, očito, za to nema niti plan. Malom timu koji upravlja Gradom nedostaju znanja i kompetencije te tim stručnjaka kako bi se jasno predstavili ciljeve za ovoj mandat, prioriteti i strateški projekti, rješenja brojnih problema.

Bandić je imao svih 15-tak projekata koji je znala većina Zagrepčana napamet, no samo je nek ostvario u zadnjem mandatu, rotor i sljemensku žičaru. A ostavio je u nasljeđe ogromne probleme, zaduženost, neučinkovit sustav koji često počiva na preskupim vanjskim uslugama koje obavljaju privatne tvrtke kao i brojne zapuštene i nerealizirane gradske projekte.

Tomašević umjesto da postavi novi sustav, on se naslanja na stari te stava još jednu anomaliju, miješa izvršnu vlast s predstavničkom (Gradskom skupštinom).Preklapanje ovlasti izvršne i predstavničke vlasti u Gradu Zagrebu smatram ključnom točkom pucanja skupštinske suradnje između Kluba SDP-a i Kluba koalicije Možemo u rujnu ove godine", istaknuo je Petek i dodao:

"Tomašević gradske zastupnice i zastupnike iz predstavničkog tijela građana, Gradske skupštine, imenuje u radna tijela gradonačelnika i povjerenstava izvršne vlasti. Oni sudjeluju u izradi prijedloga, mišljenja i materijala koji se potom upućuju Gradskoj skupštini, gdje opet ti isti zastupnici o tim prijedlozima odlučuju".

"Osim poštenja, građani od Tomaševića kao odmak od Bandićevog načina upravljanja Zagrebom traže i efikasnost, transparentnost i otvorenost, a to je potpuno izostalo. Nema transparentnih objava o financijama, boljeg sustava  koji će vraćati povjerenje građana. A otvorenost prema građanima i javnosti, komunikacija je često lošija od one bivše vlasti. A mislili smo da gore ne može", istaknuo je naš sugovornik.

'Tomašević i Bandić sve više sliče'

Svjedoci smo kako zagrebački gradonačelnik povlači poteze zbog kojih je nekada žestoko kritizirao Bandića pa nas je zanimalo misli li i Petek da Tomašević čini neke Bandićeve poteze.

"Da, svi više sliče kao jaje jajetu. Prozivao je Bandića za toliko toga što sada radi isto, da je popis nevjerojatno dugačak. Transparentnost, otvorenost, javna nabava, stil upravljanja gradskim tvrtkama itd. Tomašević krši nevjerojatan broj svojih predizbornih obećanja!", upozorio je.

"Evo jedan primjere iz javne nabave. Obećanje je bilo postići veću kompetitivnost, povećati tržišno natjecanje kako bi se postigle uštede. A način provođenja je skoro isti s istim ljudima iz starog sustava, suradnja s Pripuzom i dalje je standard, ali i ostalim tvrtkama koje su punile stupce sumnjivoj poslova za vrijeme Bandića. I dalje često imamo po jednu prijavljenu tvrtku na ključnim natječajima, pa već sada pojedini provedeni poslovi izazivaju ozbiljne sumnje, npr. onaj za podzemne spremnike u centru grada.

A obećali se i smanjiti outsorsanje usluga za sve poslove koje mogu obavljati gradske tvrtke, dakla Grad sa svojim kapacitetima. I tu vidimo identičnu nabavku službenih vozila, održavanje odlagališta otpada Jakuševca je opet dobila zajednica ponuditelja uključujući tvrtke Petra Pripuza i Milana Penave.

Bandićev stil

I pojavljivanja u javnosti i odlasci na događanja slična su Bandićevu stilu, smatra Petek te navodi neke situacije: "Naprimjer kad vozi tačke s gnojem, pjeva s Kraljevima ulice i ministrom Butkovićem na otvorenju žičare koju je ranije smatrao koruptivnim projektom HDZ-a i Bandića.

I ono ključno što je također sve vidljivije. Surađuje odlično s HDZ-om! Naravno da gradonačelnik Zagreba treba i mora surađivati s Vladom RH i ministarstvima vezano uz zajedničke projekte, no Tomašević vrlo pažljivo, za razliku od gradonačelnika Splita Puljka, komentira bilo što se dogodi u državi, korupcija ili afere Plenkovićeve Vlade. Tomašević se rado pojavljuje i na događanjima uz HDZ-ove visoke dužnosnike, čak i kada nema razlog na iste otiči po protokolu", ističe Petek.

"A nije da je ta Vlada odradila sve što je morala za Zagreb i u Zagrebu.  Aktivnosti oko obnove od potreba u Zagrebu ne daje rezultate. Bilo da je u pitanju obnova privatne ili državne imovine. Na sve to Tomašević šuti jer je pristao na položaj", dodao je.

On se boji, smatra Petek, da će brojni projekti u Zagrebu, koji ovise o Vladi i ministarstvima, odnosno o EU sredstvima kojima oni upravljaju biti stopirani ili kočeni: izgradnja vrtića i škola te podvožnjaka na Slavonskoj aveniji, nabavka novih autobusa i tramvaja, gradnja stadiona u Maksimiru, bolnice u Blatu, projekta bolnice Srebrnjak, obnove groblja Mirogoj ili kina Europa, izgradnja sortirnice na Žitnjaku, kompostane u Novskoj ili Centra za gospodarenje otpadom u Zagrebu...

Tomašević je prozivao Bandića za toliko toga, a sada radi isto.Renato PetekZastupnik SDP-a u zagrebačkoj Gradskoj skupštini

 

"A vidimo, posebno na području kulture te još nekih imenovanja, kako Tomašević vodi brigu da se na ista imenuju članovi HDZ-a ili oni koji u njima po volji. Primjeri u HNK, KIC, Gavella ili pak izbori nekih pročelnika te zadržavanje onih iz vremena Bandića i HDZ i to u ključnim resorima, financije, obnove i izgradnje grada, promet, upravljanje imovinom itd.".

Zagrebačka 'top tema': Otpad

Zanimalo nas je i kako Petek komentira sustav rješavanja otpada u Zagrebu te možemo li reći da se događa kolaps.

"Pomaci su učinjeni vezano uz naplatu i dovoz miješanog otpada. Odvoz je pravedniji, no i mnogima skuplji. Ali sada građani mogu sami smanjite svoje račune ako bolje razdvajaju otpad. Vidjet ćemo s vremenom rezultate u količini miješanog otpada, kao i povećanja razdvajanja.

Vezano u tu novu odluku, predlažem i tri korekcije, izmjene iste. Očekujem reakciju SDP-a, a potom da se prijedlog uputi u Gradsku skupštinu na odlučivanje:

Tri su cilja izmjena Odluka koje predlažem:

1. Grad mora osigurati i investirati za svu infrastrukturu za otpad, ne samo stanovnicima centra. U Gradu Zagrebu moraju vrijediti ujednačeni kriteriji za sve građane na području cijelog Grada Zagreba. Time će se izbjeći da građani izvan centra grada istu moraju platiti sami putem kredita, pričuve ili vlastitim sredstvima.

2. Uvođenje i polupodzemnih spremnika. Odlukom se mora uvesti mogućnosti nabavke i instalacije svih modela sustava spremnika za otpad, a ne samo podzemnih spremnika, kako je propisano sada. Polupodzemni spremnici su puno prisutniji u cijeloj Hrvatskoj upravo zbog povoljnije cijene, veće ekonomičnosti i funkcionalnosti te jednostavnije i jeftinije instalacije.

3. Potrebno je osigurati i besplatne vrećice svim osobama s invaliditetom koje koriste pelene, neovisno o njihovoj dobi", objasnio je naš sugovornik.

'I dalje oko 73 posto otpada završava na odlagalištu!'

Ono što nedostaje, smatra Petek, je odlučnost i vizija štop dalje s otpadom.

"Bandić i HDZ Zagrebu nisu ostavili nikakav sustav, tek ga treba izgraditi. Zagrebačko smeće u najvećom mjeri i dalje zatrpavamo na odlagalištu Jakuševec, bez jasnog plana za izgradnju potrebne infrastrukture. Nažalost, sada i dalje oko 73 posto otpada završava na odlagalištu! To je mjesto gdje sada odlaze toliko spominjane ZG plave vrećice. Pod zemlju!", upozorio je.

"Trebamo napraviti jasan plan, naglašava Petek, te izgraditi objekte koji unapređuju sortiranje, recikliranje i oporabu, ali i rješenje za ostatke ostataka otpada:
1. Centri za ponovnu uporabu
2. Sortirnica za reciklabilni otpad
3. Biokompostana za biootpad
4. Centar za gospodarenje otpadom s energanom za ostatni gorivi dio otpada", objasnio je i dodao:

"Moramo zatvoriti cijeli krug, pobrinuti se za sav otpad koji stvaramo. Bez navedenih objekata ćemo i dalje gledati u odlagalište Jakuševec kao jedinu opciju za miješani otpad, a za ostali otpad biti osuđeni na skupu suradnju s privatnicima. Odlagalište otpada Prudinec-Jakuševec bliži se ispunjenju svojih kapaciteta, ima dozvolu za rad do 2029. godine.

Ciljevi vezani uz otpad i dalje moraju ostati isti: smanjiti proizvodnju otpada, ponovno upotrijebiti proizvode i produljiti im vijek trajanja, reciklirati, oporabiti, a onda ostatke ostataka iskoristiti za toplinsku energiju. Kada bi danas imali energanu u Zagrebu, mogli bismo utjecati i na cijenu grijanja, jer bi manje ovisili o situaciji na nestabilnom tržištu energenata".

Grad Zagreb, kaže Petek, bez izgradnje energane nereciklabilnog otpada neće moći zatvoriti odlagalište Jakuševec-Prudinec niti ostvariti ciljeve o odlaganju otpada od najviše 10 posto do 2035. godine!

Za kraj je prokomentirao i to što nakon govora o višku radnika, Tomašević zapošljava dvostruko više ljudi od planiranog.

"Neobična odluka i još jedno kršenje predizbornih obećanja! Nadam se da ta odluka nema veze sa zadovoljavanjem potrebe za zapošljavanjem partnera i onima kojima je Tomašević dužnik, već s lošim planiranjem početkom godine", zaključio je Petek za Direktno.

 

 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.