ZAISKRILO JE NA ODBORU

VIDEO Hrvoj Šipek vs. Ahmetović: Ovo je pritisak na DORH, očito je krenula predizborna kampanja!

Autor

bkk

Glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek, temeljem potpisa oporbenih zastupnika, u utorak je došla na saborski Odbor za pravosuđe gdje brani izvješće o radu državnih odvjetništava u 2021. godini.

07.02.2023. u 10:39
Ispiši članak

Rasprava na saborskom matičnom radnom tijelu biti će prilika oporbenim zastupnicima da glavnoj državnoj odvjetnici Hrvoj Šipek postave sva pitanja o novijim aferama, aferi SMS vezanoj uz Hrvatske šume i aferi Softver.

Uvodno je Nikola Grmoja rekao da je skandalozno da oporbeni zastupnici moraju skupljati potpise da se podnese izvještaj, a iznio je i kronologiju smjene bivšeg glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića.

Glavna državna odvjetnica iznijela je uvid u rad državnih odvjetništava u Hrvatskoj, a izvještaj se odnosi i na rad USKOK-a i DORH-a. Kako je navela, tu je ukupno zaposleno 1824 osoba u 42 državnih odvjetništva.

'Za očekivati je zastoje'

"Imamo 725.628 predmeta pred sudovima. Strukturu čine 227.000 novih predmeta. Riješeno je 227.750 predmeta više nego 2020. Zadržana je stopostotna ažurnost i nastavljen trend smanjenja broja predmeta", kazala je Hrvoj Šipek na početku.

Zbog mjera Ministarstva pravosuđa intenzivira se rad sudova što DORH s postojećim kapacitetima teško prati, istaknula je: "Realno je za očekivati zastoje jer nećemo moći pokriti sve rasprave. Zbog velikog broja rasprava past će broj predmeta, bit će manje odluka. Predlažem odobrenje broja dužnosnika u DORH-u jer će doći do odljeva i odlaska kadrova".

USKOK je imao i kadrovskih problema nakon imenovanja na mjesta europshih tužitelja, dodala je.

Rekla je da je izdvojeno manje financijskih sredstava, "no to nije negativno utjecalo na rad". Ipak, navodi, zbog toga se žale županijska i općinska odvjetništva jer nemaju dovoljno za troškove.

O rezultatima rada kaznenih odjela rekla je da je podneseno više prijava.

O zastupanju RH pred inozemnih sudovima, posebno vezano uz međunarodne arbitraže, rekla je da se protiv RH vodilo 11 arbitražnih postupaka.

Krenula pitanja članova odbora

Nakon predstavljanja izvještaja, krenule su replike, a riječ je prvo dobio Marin Miletić.

"Shvaćam da je nepošteno rad državnih odvjetnika promatrati kroz nekoliko atraktivnih predmeta, ali to je nemoguće izbjeći. Ako iznosite svoja mišljenja u izvješću, to bi se moglo protumačiti kao pritisak. Zašto nisu saslušani oni iz afere Hrvatskih šuma, jesu li obavljeni izvidi, kako su probijeni izvidi kaznenih djela?"", zanimalo je saborskog zastupnika Mosta. 

"Zašto netko nije ispitan, o toj dinamici odlučuje DORH, radi se o dokazima i izvidima koji teku. Kako će se to provoditi, odlučuje samo DORH, nitko izvan njega", odgovorila je Hrvoj Šipek.

Nakon njega, pitanje je postavio Peđa Grbin (SDP): "Zašto određene istrage i predmeti završe u ladicama kad se u njima pojave inicijali AP?"

"Ne mogu se složiti da su mediji sparili stvari u par dana jer ono što mediji analiziraju su rezultati izvida i radnji koje je proveo USKOK i DORH. O trenutnim izvidima neću pričati, dozvolite mi da to bude stvar istraživačke taktike", kazala je glavna državna odvjetnica.

Hrvoj Šipek: Ovo je pritisak na DORH, očito je krenula predizborna kampanja

Mirela Ahmetović pitala ju je smatra li da je pod pritiskom, a dobila je i odgovor: "Prema zakonu o DORH zabranjuje se svaki oblik pritiska na DORH. Ovo smatram pritiskom jer je sjednica koja je bila sazivana oblik pritiska na DORH da se donesu odluke koje u ovom trenutku odgovaraju dijelu političkih struktura. Očito se približava predizborna kampanja i da je to u funkciji toga".

Govoreći o koruptivnim kaznenim djelima, kazala je da se DORH i USKOK bave posljedicama, a malo mogu utjecati na prevenciju.

Domagoj Hajduković je poručio da će nastaviti s pritiskom, jer se radi o temama važnima za javnost. "Hoće li AP biti pozvan na obavijesni razgovor, ako ne, zašto. Ispada da puno zujite, a malo meda dajete", poručio je.

"Ono što mediji analiziraju su rezultati izvida i radnji USKOK-a i DORH-a, to je rezultat rada. O izvidima ne mogu govoriti", odgovorila mu je Hrvoj Šipek.

Nikola Mažar (HDZ) postavio je pitanje o nestalima iz vremena Domovinskog rata i podizanje optužnica vezane za ratne zločine. Hrvoj Šipek je odgovorila da je DORH organizirao četiri specijalizirana državna odvjetništva koja se bave samo tim predmetima.

Grmojeva optužba za zataškavanje

Ponovno se oglasio Grmoja: "Predstavili ste izvješće u kojem se zataškali činjenicu da su službenici kršili zakonodavni akt EU-a kako biste prikrili dokaze ministrice Žalac. Vi ste razotkriveni u Saboru da ste znali da DORH protuzakonito zataškava dokaze o malverzacijama Plenkovićeve ministrice. Jeste li svjesni da za to možete kazneno odgovarati?".

"Ja nikada nisam lagala, a ovo neprekidno ponavljanje neistine pretvarate u javnosti u istinu. Tvrdnja da sam spis držala u ladici je totalna neistina. USKOK je s izvidima završio u siječnu 2021. što smo zaključili da je bilo preuranjeno. To je bilo četiri mjeseca prije mog stupanja na dužnost. U lipnju smo dostavili EPPO-u detaljno izvješće. Sastanak u USKOK-u je bio jer sam stupila na dužnost da upoznam kolege i spomenuti predmet. USKOK je u srpnju dostavio izvješće s navodom da je već bilo dostavljeno u veljači. Molim vas, recite mi što sam ja to točno napravila da bi prikrila dokaze?", odgovorila mu je Hrvoj Šipek.

Sandra Benčić (Možemo!) poručila je glavnoj državnoj odvjetnici kako joj je demotivirajuća činjenica da je DORH nema ulogu u generalnoj prevenciji organiziranog kriminala i borbi protiv korupcije. Također joj je spočitnula nebavljenje političkom korupcijom kada je riječ o visokim državnim dužnosnicima.

"Postoje dva oblika prevencije. Imali smo afere Indeks, afere vezane uz liječnike... Nužna je društvena osuda. Što se tiče drugog dijela pitanja, ja nemam podatke za 2021. Moram vas pitati... U kojem mandatu je pokrenuto ovoliko postupaka koliko je zadnjih godina? Ne možete govoriti o zataškavanju, DORH ima nultu stopu tolerancije", odgovorila je glavna državna odvjetnica.

Afera Omega

Karolina Vidović Krišto rekla je da šefica DORH-a izravno štiti korupciju i to ne pokušava ni skriti. Dalija Orešković (Centar) rekla je kako "imamo problem s političkom korupcijom": "Imamo problem da Plenković nije ispitan u aferi Omega, on je alfa i omega korupcijskih afera".

"Afera Omega je u nadležnosti europskog tužitelja. Za sve se morate obratiti njima, DORH o tome ne odlučuje", kratko je odgovorila Hrvoj Šipek.

Bernardić ju je pitao postupa li DORH po službenoj dužnosti zbog prepiske koju je u utorak objavio Nacional. "Nema zataškavanja. Ono što piše u Nacionalu je predmet bavljenja DORH-a. DORH se bavi činjenicima, one se povezuju. DORH to radi po pravilima struke, mediji to rade na drugi način", poentirala je glavna državna odvjetnica.

Zaiskrilo između Grmoje i Zekanovića

"Prvo ste rekli da imate previše dokaza koje morate obraditi, a onda ste rekli da sve što je izašlo u medijima je odrađeno USKOK-u. Očito je da netko informacije plasira u medije. Ako se već premijera ne može pozvati na obavijesni razgovor onda se barem može skinuti imunitet, pa Plenković je osumnjičen. Vi ste sami priznali da je USKOK sve obradio, pa što se onda čeka?", kazao je Grmoja Hrvoj Šipek.

"Narodu je dosta dugotrajnih procesa i zastare. Tražimo da postupate kao što se u drugim slučajevima postupali. Imamo optužnice protiv Aladrovića, Horvata i Miloševića, onda samo tražimo da budete dosljedni. Nemojte se bojati pokucati na vrata Plenkovića. Oporba tu ne može ništa, mi nemamo dovoljno ruku u Saboru, pa mi smo bezopasni. Jedini čovjek koji vas može smijeniti je onaj koji govori što bi trebala biti tema, a što ne", poručio je Grmoja glavnoj državnoj odvjetnici, no na raspravu se nadovezao Hrvoje Zekanović.

"Vi stalno govorite da neke teme moraju biti teme, a negirate kaznenu odgovornost Peđe Grbina. Čak i danas imamo situaciju da je čovjek priznao nepripadajuću materijalnu korist, a to nikome nije problem. Budite malo dosljedniji. Dotaknuo bi se i zapošljavanja vašeg kolege Bulja, Puljaka u Splitu, Tomaševića u Zagrebu... Znate i sami da možemo o tome razgovarati", kazao je Zekanović, a Grmoja mu je odgovorio kako nikoga neće braniti, no da je ''siguran za Bulja da nema nezakonitih zapošljavanja''. 

Grbin je upitao glavnog tajnika HDZ-a Krunoslava Katičića je li točno da DORH-u planira vezati ruke. 

"Neprimjereno je kritizirati jedan novinski napis kojeg nisam ni stigao pročitati. Podsjetit ću javnost da ste vi stajali kod nekoga tko je lagao, a ne ja. O ponašanju HDZ-a neka oporba prva baci kamen", odgovorio je Katičić.

"Vaš kolaga Mažar je ušao u Sabor na mjesto čovjeka koji je jučer osuđen na tri godine zatvora, ali na te činjenice zabijate glavu u pijesak. Neki napisi nisu slučajno završili u medijima, nego ih namjerno pušta", poručio je pak Grbin.

Oglasila se i Milanovićeva kandidatkinja za predsjednicu Vrhovnog suda

Riječ je dobila profesorica Zlata Đurđević.

"Čini mi se da ovaj skup nema legitimitet stavljati primjedbe DORH-u o dugotrajnostima postupka u trenu kad se raspravlja o izvješću. Ovo zakašnjenje pokazuje javnosti da se ne raspravlja o provjeri rada DORH-a nego da to služi političkim obračunima. Odgovornost Sabora i politike je ogromna u odnosu na rad DORH-a. Mi sad ne raspravljamo o izvješću. Toliko se kasni da to oduzima legitimitet rapsrave i stavljanje primjedbi ako se ni sami ne možemo držati smisla rasprave".

Nema izvješća o radu Državnoodvjetničkog vijeća, nedostaju i upute o postupanju u pojedinim predmetima, kazala je profesorica.

"DORH je neovisno tijelo i politika ne može davati upute. U institucionalnom smislu nismo neovisno tijelo - jasno je tko bira glavnu državnu odvjetnicu, a može je i razriješiti. Poltiika je odgovorna za rad DORH-a", poručila je.

Vidović Krišto napala Grbina

Peđa Grbin je istaknuo da je istina da se kasni s raspravom ovog izvješća, no i da je pitanje kad bi došlo na red: "Mi o ovome ne možemo raspravljati kao prije nekoliko godina. Obavještavate nas koji smo izabrani od hrvatskih građana hoćete li raditi ono što mi percipiramo vašim poslom. Neovisnost i nedodirljivost nisu isto".

Habijan je podsjetio Grbina da su izvidi tajni.

Vidović Krišto je pak rekla: "Za tragično stanje u DORH-u odgovornost imaju i HDZ i SDP. Jedan od najvećih krivaca za korupciju u Hrvatskoj, Mladen Bajić, a i Cvitan, imenovan je od SDP-a. S tim bi se prvo trebali ispričati građanima, a tek onda možete govoriti o pravosuđu".

"Za podršku Cvitanu se nemam namjeru nikome ispričati", odgovorio joj je Grbin.

"Preskočili ste Mladena Bajića, a tako ste preskočili odgovornost u slučaju Uljanik", podsjetila ga je Vidović Krišto.

"DORH je dao svoje mišljenje o ugovoru INA-e i MOL-a. DORH nije bio pozvan na raspravu u vezi s tim pa se nije moglo ni odazvati", odgovorila je Hrvoj Šipek Grbinu,

"Uvredljivo je vaše izvlačenje na istrage. Vi štitite kriminal", poručila joj je Krišto.

"S obzirom na broj optuženih ministara, potpredsjednika Vlade, državnih tajnika, kako se može govoriti o tome da se bilo koga štiti? Govoriti da sam pod utjecajem predsjednika Vlade... Ako se netko može požaliti, onda je to on", istaknula je Hrvoj Šipek.

 

 

 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.