gosti: Leković i hnd
HRT4: Jer Hrvatsku mi moju objesiše. Ko lopova..Za volju ne znam kome
Podsjećamo, autoru ovog, kako tvrde neki u HND-u, satiričnog teksta u srpskom glasilu Novosti, Nikoli Bajti, HND-ovo vijeće časti izreklo je opomenu, no predsjednik HND-a Saša Leković, koji se poziva na autonomiju dvaju tijela u odlučivanju, nije izrekao svoju osudu.
Bajto je potom reagirao žalbom na odluku Vijeća časti, koju smo 15. siječnja prenijeli pod naslovom Autor teksta 'Lijepa naša haubico' žali se na ionako preblagu kaznu HND-a.
Bajto je, podsjetimo, u Novostima napisao tekst kojim se žali na takvu odluku, a među ostalim, smatra da mu drugi novinari nameću svoje mišljenje o Domovinskom ratu. Mnogi se, inače, nakon objave spornoe pjesme, ali i zbog cijelog niza huškačkih tekstova podređenih Miloradu Pupovcu, tražili da država prestane financirati ovaj list.
Boris Pavelić je na početku emisije citirao jednu, kako je rekao, isto satiričnu pjesmu, koja je objavljena u Feralu 1990. godine.
"Ova pjesma bi, u ono vrijeme, sigurno na Vijeću časti i policiji završila. Ona je bila žestoka parodija i satira na srpski napad na Hrvatsku 23.11.1990. godine. Htio sam ukazati na to kako je relativna pozicija doživljavanja satire i kako je apsurdno ovo što se događa danas. Odluka Vijeća časti je sramotna i treba je ukinuti", rekao je Pavelić.
Na pitanje nije li satira legitiman oblik novinarskog izražavanja, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković, kaže kako svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje i kada bi on kao predsjednik HND-a to zabranio, prekršila bi se sloboda izražavanja.
"Bojim se da neki ljudi imaju očekivanje, misleći samo o sebi na način da bi predsjednik HND-a, ukoliko se ne slaže s njihovim mišljenjima, svoje kolege trebao ubiti zapaliti, pokopati dva metra pod zemljom. Misli li itko da u Hrvatskoj svi misle jednako. Ta pjesma je također satira, besmisleno je suditi na bilo koji način. Postoji sudska odluka. Naravno da ja ne mislim tako kako je presudilo Vijeće časti. Ali kada je to izašlo u javnost, oni koji su kritizirali Vijeće časti, zaboravili su što HND radi povodom toga i drugih slučajeva. To je sloboda svačijeg mišljenja", rekao je Leković.
Pavelić iz Novog lista tvrdi kako tekst otvara razgovor o hrvatsko srpskim odnosima te uvažava stav jednog dijela građana.
"Tekst ukazuje na činjenicu da je vojna parda za dio hrvatskih građana predstavljala nepotrebnu militarizaciju. Vijeće časti je izglasalao odluku koja je suprotna i nije se učinilo ništa da se ta odluka ukine, a to se mora napraviti", rekao je Boris Pavelić.
Telefonom se javio novinar Mario Ćužić, koji je podnio prijavu protiv Bajte te je objasnio da se za to odlučio zato što Kodeksu časti hrvatskih novinara piše da se novinari trebaju pridržavati Ustava i njegovati civilizaciju i kulturu.
"Podnio sam prijavu, jer u zakonu stoji da onaj tko javno podvrgne ruglu Republiku Hrvatsku, kaznit će se kaznom zatvora. Ovo je izrugivanje hrvatskom himnom. Vijeće časti koje je demokratski odabrao HND može imati suprotno mišljenje od predsjednika HND-a. Žao mi je što kolega nije mogao neku novu pjesmicu napraviti. Ja bih završio svoje javljanje pjesmom A.G.Matoša - 1909. Na vješalima. Suha kao prut. Na uzničkome zidu. Zidu srama. Pod njome crna zločinačka jama, Ubijstva mjesto, tamno kao blud. Ja vidjeh negdje ladanjski taj skut, Jer takvo lice ima moja mama, A slične oči neka krasna dama: Na lijepo mjesto zaveo me put! I mjesto nje u kobnu rupu skočih I krvavim si njenim znojem smočih Moj drski obraz kao suzama. Jer Hrvatsku mi moju objesiše, Ko lopova, dok njeno ime briše, Za volju ne znam kome, žbir u uzama!", zaključio je Ćužić.
"Ne slažem se s kolegom Ćužićem, a niti s Borisom Pavelićem. Ne slažem se kada kaže da izvršni odbor nije napravio dovoljno da se promijeni procedura. To nije točno jer se time bavim zadnjih dana. Ukoliko se kolega žali, tada jedino Središnji odbor može odlučivati po statutu hoće li promijeniti tu odluiku. Izvšni odbor to ne može promijeniti", rekao je Leković i dodao kako će tu temu na Središnji odbor staviti sutra.
Gosti su napali drugo novinarsko udruženje navodnim citatom izjave jednog od članova Hnip-a. Prozvani član Hnip-a nije bio u studiju niti pozvan da se brani od napada.
Na pitanje oko komentara kolumnista Večernjeg lista Ivana Hrstić koji je rekao da bi trebalo razmisliti o prekidu financiranja tjednika Novosti, Leković kaže kako se financiraju temeljem zakonske odluke, koju, mišljenja je, ne bi trebalo mijenjati.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.