kritike saborskih zastupnika

Holy o odustajanju od monetizacije: Obećanje - ludom radovanje

Autor

Direktno.hr

13.03.2015. u 16:26
Ispiši članak

Najavu premijera Zorana Milanovića da će Vlada odustati od planirane monetizacije autocesta HDZ-ov zastupnik Ivan Šuker nazvao je neodgovornim potezom.

"Predizborna kampanja očito je počela", komentirao je Šuker novinarima u Saboru.

Napomenuo je kako je ključno pitanje tko će vratiti nešto više od 1,6 milijardi kuna koje su HAC-u uzete u protekle dvije godine na ime toga da će se problem financiranja autocesta rijepiti monetizacijom.

"Ovo je još jedan neodgovoran potez vlade, koja naprosto ništa što sama započne nije u stanju izgurati", rekao je Šuker.

"Obećanje – ludom radovanje", komentirala je Mirela Holy (OrAH) , koja tumači da Vlada nema koncept upravljanja ključnim područjima te da, umjesto ozbiljnog restrukturiranja i održivog upravljanja, "izmišlja različite modele koji traju neko vrijeme".

"Kad se vidi da je reakcija javnosti negativna, izmišljaju se novi modeli", rekla je Holy te dodala kako ništa ne očekuje od novog modela za autoceste, po kojem bi mirovinski fondovi ušli u društvo za upravljanje autocestama, čije bi se dionice ponudile i građanima.

Najavu novog modela financiranja autocesta pozdravlja reformist Petar Baranović.

"Smatramo da je potrebno naći adekvatno rješenje za financije autocesta jer je ova situacija neodrživa. Bez plasmana dionica i bez monetizacije, proračun RH neće moći uredno financirati obveze za autoceste i mi smo u stranci pobornici takvog rješenja", kkazao je Baranović.

Smatra da u društvu vladaju predrasude prema monetizaciji, koju smatra najpraktičnijim rješenjem za sve što je politika propustila npraviti u autocestama, a dobrim smatra i rješenje koje je najavio premijer.

Kazao je, međutim, da je za njegovu provedbu potrebno vrijeme, a na opasku da je kraj mandata blizu odgovorio je kako osobno vladu gleda kroz kontinuitet te kako ni jedna vlada u četiri godine ne može napraviti sav posao.

Laburist Zlatko Tušak podsjetio je da se njegova stranka otpočetka protivila monetizaciji pa pozddravlja odustajanje od monetizacije.

Upitao je, međutim, je li bilo potrebno krenuti u taj projekt i izgubiti vrijeme, kao i je li namjera odustajanje prikupljanje izbornih bodova.

"Možemo se nadati da će vrlo skoro biti izbori u RH pa je i to odluka premijera da pridobije što više glasova", tumači Tušak.

HDSSB-ov Josip Salapić podsjeća, pak, da je u proceduri inicijjativa za raspisivanje referenduma o monetizaciji.

"Netko od građana pravi budale, ako se trebalo odustati ako nema razloga za to ne smije se zbog ničije samovolje niti priprema za izbore niti stranih savjetnika. Trebao je pošteno priznati građanima reći, pogriješio sam, nije vrijeme za ovakav politički niti poslovni potez, građani mi to ne odobravaju i ja se povlačim", tumači Salapić.

Upitao je i koliko se nivca potrošilo u organizaciju referenndumske inicijative. "Koliko se ljudi izmučilo na ulicama, tko to pravi od naših građana budale. Mislim da je vrijeme za prijevremene izbore i da građani kažu dosta ovakvoj nekompetentnoj Vladi", poručio je Salapić.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.