KOMENTAR ZA DIREKTNO

Hebrang burno o vojnom roku: 'Služio sam 11 mjeseci izdajničku JNA, ali sam naučio jedno'

Autor

Tanja Gojsilović

U lipnju su potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić te načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH Tihomir Kundid predstavili temeljne dokumente kojima se ponovno uvodi obvezno služenje vojnog roka ukinuto 2008. godine, tj. temeljno vojno osposobljavanje.

19.07.2025. u 07:52
Ispiši članak

Temeljno vojno osposobljavanje u trajanju od dva mjeseca trebalo bi započeti od siječnja 2026. godine. Jesu li dva mjeseca dovoljna i što se u tom razdoblju uopće može naučiti, za portal Direktno komentirao je bivši ministar obrane Andrija Hebrang. "Bolje išta nego ništa", započeo je on kroz smijeh.

"Naravno da to nije dovoljno, da je bilo barem tri mjeseca pa da se taj treći mjesec iskoristi za specijalističko obrazovanje tih naših mladih momaka. Ovako će dobiti neku opću vojnu naobrazbu, znat će se bolje obraniti nego bez toga, ali to nije dovoljno", navodi Hebrang i dodaje da se u ta dva mjeseca može vrlo malo toga savladati.

"Mogu savladati osnovne ratne vještine, strategiju ratovanja i rukovanje jednim oružjem, što nije dovoljno. Za specijaliziranu vojsku trebalo je uvesti još barem jedan mjesec specijalističkog usavršavanja u protuzračnoj obrani, izviđanju i drugo. To je, nažalost, otpalo, a to je ono što je danas najpotrebnije u ratu. Ovo je korisno da mladi čovjek nauči kako se sačuvati u ratu, ali nije korisno u smislu dobivanja rata", pojasnio je bivši ministar obrane.

FOTO: Bruno Konjevic / CROPIX

'Ta njihova Jugoslavija je znala što znači vojska'

Ističe da je to razdoblje od dva mjeseca jednostavno prekratko, ali nada se da je to tek prvi korak. "I na taj nedovoljni prvi korak ova lijevo-liberalna-jugokomunistička opcija se naježila i bori se svim silama protiv toga. I u čemu su našli rješenje? U prigovoru savjesti. Sad se računa da će trećina tih mladića imati prigovor savjesti. Pa trećina tih mladića, rekao bih, uopće nema savjest jer da ima, onda bi prvo branio svoju državu."

No, bilo je i drugih kritika. Nekima je zasmetalo što će nezaposleni ročnici koji prođu obuku imati prednost pri zapošljavanju u tijelima državne uprave i jedinicama lokalne i područne samouprave. Hebrang pak navodi da je to pozitivna diskriminacija. "Neka se samo sjete kako je u njihovoj Jugoslaviji bilo, kad su vojna lica dobivala visoke plaće, besplatno dobivala stanove i cijeli niz povlastica oko ljetovanja, odlaska na godišnje i slično. Ta njihova Jugoslavija je znala što znači vojska. I tu i takvu vojsku smo porazili, ali nismo izvukli pouke iz toga. Ti koji su bili uz tu poraženu vojsku i danas su poraženi, ali ipak dižu svoj glas."

"Sramota je da se danas mora objašnjavati što znači obrana države u ovakvoj situaciji, kada imamo briljantne primjere poput Švicarske koja se ni ne sjeća rata i Danske koja je propisala vojnu obuku i za žene. Ima država koje su svjesne situacije u kojoj se nalaze, a ima država, poput Hrvatske, koje u svom političkom sastavu imaju toliko tog mutnog taloga koji nas vuče na dno da se i ovakav djelomični potez vojnog usavršavanja kritizira", dodao je.

FOTO: Ranko Suvar / CROPIX / ilustracija

'Zakasnili smo strašno'

Kako je naveo, ovakav koncept temeljnog vojnog roka za Hebranga je tek prvi korak. Na pitanje što bi trebao biti drugi korak, bivši ministar odgovara: "Da se vojna obuka produlji na najmanje pet mjeseci, da postane obavezna za sve, da nema prigovora savjesti jer je to samo izgovor da bi se izbjegla dužnost i zakonska obveza, a da bi se to dogodilo, ljudi na izborima moraju izabrati one koji nisu dezertirali u vrijeme Domovinskog rata nego su se borili."

Iako pozdravlja ponovno uvođenje vojnog roka, Hebrang smatra da je ovo došlo prekasno. "Zakasnili smo strašno. Imamo 13 generacija koje nisu imale nijedan dan nikakve obuke. Sjećam se našeg rata, mi smo pobijedili samo zato što smo imali vojnu izobrazbu, ja sam služio 11 mjeseci onu izdajničku i osvajačku JNA, ali sam u njoj naučio od rukovanja pištoljem, strojnice, haubice pa do tenkovskih granata. Zamislite sad ovu generaciju koja nema pojma o tome, da sad dođe do invazije na Hrvatsku."

FOTO: MORH / F. Klen / ilustracija

'Učenje obrane se ne smije plaćati'

Na pitanje hoće li ovi ročnici koji će na vojnom roku biti dva mjeseca biti spremni odgovoriti na prijetnje i potencijalne sukobe ako dođe do njih, Hebrang kaže da neće. "Nadam se da je to ipak samo početak u obrani Hrvatske i da će to ubuduće biti puno učinkovitije i svrhovitije."

Hebrang ima rješenje za one koji žele izbjeći vojni rok: 'Ti mamini sinovi...'

Ročnici će tijekom obuke biti plaćeni 1100 euro neto mjesečno, a bit će im plaćeni i troškovi prehrane, prijevoza, dopust i slično. Hebrang smatra da ne treba platiti ni to. "Trebalo je dati onoliko koliko smo mi dobivali kad smo išli u jugoslavensku vojsku - nula! Ne možeš plaćati nekoga da ide služiti vojni rok. Plaća se profesionalni vojnik, ali to je nešto drugo, on tu plaću zaradi. Ovi ništa ne zarađuju, oni uče, a učenje obrane se ne smije plaćati, to mora biti domoljubna i zakonska obveza svakog punoljetnog građanina", zaključio je Hebrang za portal Direktno.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.