'AKO TREBA SVAĐAT ĆU SE S CIJELIM SVIJETOM'

GRADONAČELNIK POSLAO EMOTIVNU PORUKU 'Cijeli dan sam plakao, siguran sam da nećemo biti zaboravljeni...'

Autor

Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović emotivno je govorio o danu obilježenom razornim potresom koji je zadesio područje njegova grada te se osvrnuo i na najavljenu pomoć od strane države.

29.12.2020. u 22:18
Ispiši članak

Premijer Andrej Plenković nakon užeg kabineta Vlade kazao je kako Sisačko-moslavačkoj županiji već od srijede kreće 'prvi paket' pomoći. Na pitanje vjeruje li premijeru, gradonačelnik Dumbović je odgovorio: "Vjerujem premijeru i predsjedniku i Vladi. Vjerujem svim ljudima koji su danas bili u Petrinji. Ovo je jedna nezaobilazna tragedija. Pretrpjeli smo najteže sudbine koje se mogu doživjeti. Ne mogu zamisliti da postoji neko drugo pitanje ili alternativa".

Kako je rekao, Petrinja je razrušeni grad, a imao je svoju budućnost i svoju šansu.

"Zahvaljujem svima, ali mi smo u šatoru. Nemamo ni jednu instituciju u koju možemo ući. Strogi centar grada opasan je po život, čekamo što će struka reći. Humanitarna pomoć je dobrodošla, ali nemam kapacitete. Moramo se izboriti za ljude, skoro 400 ljudi je u vojarni", rekao je.

Govoreći o ljudima koji ne žele napustiti svoje kuće, rekao je: "Mogu reći da mi ne možemo odlučivati ili potjerati nekoga sa svog ognjišta. Svakome je teško otići, no na jednu noć.. Kiša će.. Moram ići na kontejnere. Je li to rješenje, ne znam. Moramo se izboriti za to da nitko ne ostane vani. Ljudi nam nude hotel u Opatiji gdje može otići 140 ljudi, ali razumijem ih da žele ostati. Vratili smo se ovdje da ostanemo".

"Moramo imati strpljivost i vjeru u sutra", rekao je dodajući da takvih potresa nije bilo.

Komentirao je i obnovu grada. "Mislim da mi moramo snažnije reagirati, moramo biti operativniji. Ne želim u svom gradu ni jednu barijeru. Dosta nam je ljudi otišlo, moramo im dati samopouzdanje. Najavio se predsjednik Sabora Jandroković da će doći. Vjerujem u djela, ne razmišljam ni o čemu drugome. Mi danas nemamo sigurnost. Ne želim pomisliti da država okrene leđa", naglasio je.

Koja je razlika između dolasku državnog vrha u ponedjeljak i utorak? "Meni treba novac, znao sam da netko treba doći do tih ljudi. Ono jučer bilo je značajno. Mislili smo da će doći manji potresi, mi smo danas ostali bez pola svog grada...", govorio je Dumbović.

Na pitanje kako dalje u narednim zimskim mjesecima, odgovorio je: "Moramo komunicirati. Želim ostati u svojoj kući, to je moja sudbina. Ovdje imamo grobove i crkve, ne želimo pobjeći iz grada. Hajdemo vidjeti što možemo napraviti da ljudi ostanu u Petrinji. Dosta toga možemo riješiti dosta brzo. Noćas nema sna...".

"Sutra ćemo imati svoj žiroračun. Ljudi se strašno nude - iz Australije, Amerike. To je optimizam.. Petrinja je prošla strašnu sudbinu, borili smo se da se vratimo u svoj grad", dodao je.

Po njegovim riječima, moraju se naći rješenja, svako resorno ministarstvo mora funkcionirati.

Na tvrdnju kako Zagreb nije obnovljen ni gotovo godinu dana nakon potresa, rekao je: "Zagreb je grad i metropola i sama metropola je veliki grad i životne mogućnosti. Mali grad, manje mogućnosti.. Mi to ne želimo".

Građanima je uputio emotivnu poruku. "Strah je najteži, vidio sam danas jako puno straha. Borili smo se od prvog dana za živote građana. Poruka je strpljivost i povjerenje. Ako ne, tada se gubi smisao života. Nikada u povijesti Petrinja nije trebala više odgovornosti.

Cijeli dan sam plakao, u sebi plačem. I sada plačem, teško je. Iza sebe imam 64 godine iskustva, ali ovo danas - ako išta na svijetu voliš, voliš domovinu. A poslije domovine - grad.. Danas se pokazao karakter čovjeka. Ljudi nam moraju vjerovati, ne treba ništa politizirati i u prvi plan staviti nešto drugo osim čovjeka, a čovjek je ostao sam.

U meni je bila tuga.. Ja sam da ostanem ovdje i da nam svi pomognu iz srca. Siguran sam da nećemo biti zaboravljeni. Ako treba svađat ću se s cijelim svijetom...", govorio je.
 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.