NOGOMETNA DIPLOMACIJA

Gjenero: U Sočiju nas je nevjerojatno obrukao Josipović; Plenković striktno prati politiku EU-a, koja želi da se ne zaboravi kako je Rusija dobila SP

Autor

Andrea Latinović

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović putuje u Soči na utakmicu četvrtfinala Rusije i Hrvatske koja će se igrati u subotu, 7. lipnja, a premijer na nju ipak neće otići, izvijestio je navodno dobro upućeni izvor za jedan naš medij.

05.07.2018. u 18:15
Ispiši članak

Nadalje, isti izvor tvrdi kako se u medijima tvrdilo da je predsjednici pozivnicu za utakmicu uputila Ruska Federacija, a da na Pantovčaku objašnjavaju kako nije stigao nikakav novi, službeni poziv za konkretnu utakmicu, nego predsjednica, navodno, računa na usmeni poziv ruskih dužnosnika koji je dobila tijekom službenog posjeta Ruskoj Federaciji u listopadu prošle godine. Tom prilikom su je pozvali da dođe na neku od utakmica na Svjetskom prvenstvu.

Ruska vlada nedavno je potvrdila da će premijer Dmitrij Medvedev prisustvovati utakmici u Sočiju, a to će znači da bi moglo doći do susreta hrvatske predsjednice i ruskog premijera, iako bi bilo uobičajeno da se sa svojim kolegom susretne upravo naš premijer Andrej Plenković.

Po pisanju medija koji je opet otvorio priču o navodnom ''prepucavanju'' između predsjednice i premijera, ovoga puta na temi nogometa, s obzirom na to da u Hrvatskoj vlada doslovce prava nogometna groznica, navodno je vijest o odlasku predsjednice u Soči iznenadila Banske dvore, jer je postojao dogovor da će predsjednica ići na utakmicu s Danskom, a ako se plasiramo u četvrtfinale - u tom bi slučaju u Rusiju putovali premijer i neki ministri.

Premijer Plenković ipak ne putuje u Soči, jer će u to vrijeme biti na službenom putu u Bugarskoj, gdje u Sofiji ostaje dva dana.

S Pantovčaka potvrdili da predsjednica putuje u Rusiju

''Taj napis nije sasvim točan. Točno je da je predsjednik Putin pozvao predsjednicu na Svjetsko prvenstvo, taj je poziv za Soči ponovilo nekoliko ruskih dužnosnika, kao i potom ruski veleposlanik u Hrvatskoj, Anvar Azimov. S obzirom na to da RH igra sa zemljom domaćinom, predsjednica je prihvatila službeni poziv te će službeno nazočiti utakmici, gdje će se i susresti s predsjednikom Vlade Medvedevim, s kojim se susrela i prošle godine u Moskvi'', doznaje Direktno iz Ureda predsjednice.

Ipak, priča ima i nastavak. Naime, ukoliko Hrvatska uđe u polufinale, na njega bi, kako se čuje, trebao putovati premijer Plenković i njegova ekipa, ali baš u to vrijeme održava se summit NATO-a, 11. i 12. srpnja u Bruxellesu. Na taj summit odlazi predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a najavljen je i dolazak američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Spekulira se kako je za odlazak predsjednice u Rusiju najviše lobirao upravo veleposlanik Azimov, koji s Pantovčakom ima odlične odnose, ali i ne baš tako odlične s Banskim dvorima, s obzirom na to da Rusi nisu zaboravili Plenkovićevo veliko zalaganje za Ukrajinu, posebice u trenucima kada je izbio veliki spor između Rusije i te države, jer je Rusija anektirala Krim. Od onda je Plenković na ''udaru'' ruske diplomacije, ali i ruskog državnog vrha.

''Čini se da mediji ponovno ni iz čega pokušavaju producirati spor između predsjednice i premijera. Naime, ne čini se uvjerljivom priča da je premijer namjeravao putovati na četvrtfinale u Soči, ali da je to putovanje ostalo osujećeno predsjedničinom odlukom da ona putuje. Naime, premijer Plenković striktno prati zajedničku vanjsku politiku Europske unije, a EU inzistira na nekoliko stvari. Želi da se ne zaboravi da je domaćinstvo Svjetskog prvenstva Putinova Rusija dobila isključivo zahvaljujući korupciji, podmićivanju od strane ruskih sportskih i političkih dužnosnika i korumpiranosti nogometnih dužnosnika. Europskoj uniji je jasno da Putin nogometno prvenstvo iskorištava kao politički argument, kojim nastoji smanjiti globalnu distancu prema svom autoritarnom protudemokratskom azijatskom režimu. Slično kao na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, lideri demokratskih europskih država izbjegavaju pojavljivanje u svečanim ložama na Svjetskom nogometnom prvenstvu. U Sočiju nas je nevjerojatno obrukao Ivo Josipović, koji nije mogao obuzdati ego i kao lideri demokratskih država zahvaliti se na pozivu, nego je pohrlio na svečano otvaranje igara i onda bio smješten ondje gdje njemu možda jest mjesto, ali hrvatskom predsjedniku sigurno nije, na tribinu kraj globalno izoliranog bjeloruskog diktatora Aleksandra Lukašenka'', komentira ovaj mogući sukob između dva politička brda politički analitičar Davor Gjenero za naš portal.

Gjenero: ''Nogometna diplomacija''

''Mediji koji u Hrvatskoj sve više popuštaju pritisku agresivnog ruskog ambasadora, poznatog po tome što se voli pojavljivati u uniformi skrojenoj za staljinističku militarističku kvazidiplomaciju, nedavno su Vladi zamjerali što je ignorirala rusku ponudu o energetskim investicijama, političku manipulaciju Rusije kojom se Hrvatskoj nudilo da 'zaobiđe' obveze što ih ima prema zajedničkoj europskoj energetskoj politici i pritom se dovede u potpunu energetsku ovisnost o Rusiji, poput Srbije koja ima najnekvalitetnije energente u Europi i plaća ih najskuplje.

Jasno je da bi eventualni poziv Putinova predsjednika vlade Medvedeva premijer Plenković ili prečuo ili se diplomatski opravdao. Predsjednica se odlučila za 'nogometnu diplomaciju', a iz diplomatske povijesti znamo da se 'ping-pong' ili druge 'sportske diplomacije' vode samo u odnosu s državama s kojima nemate ništa zajedničkog, s kojima ne dijelite svjetonazore, s kojima vas ne povezuju interesi, ali želite ublažiti napetosti i distancu. Predsjedničina odluka da sudjeluje u 'nogometnoj diplomaciji' s Rusijom legitimna je, ali riskantna i sve vrijeme valja imati na umu da Hrvatska pripada Europskoj uniji, koja itekako dobro zna da bez obzira na ishod nogometnog prvenstva Rusija neće postati normalna demokratska država, da neće imati normalno tržišno gospodarstvo i da s njom neće biti moguće izgrađivati uobičajeni model europskog dobrosusjedstva'', kaže Gjenero.

I na koncu Gjenero zaključuje sljedeće: ''Dok su te činjenice čvrsto u svijesti političkih aktera, predsjedničina 'nogometna diplomacija' može biti korisna. Kada je riječ o predsjednici, imponira njeno dosadašnje ponašanje i činjenica da je hrvatsku reprezentaciju bodrila iz 'običnih' navijačkih klupa, a ne iz formalne političarske svečane lože. Uostalom, za Hrvatsku je središnje mjesto na stadionskim tribinama ondje gdje je predstavnik/predstavnica njenog suvereniteta''.

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.