ODBOR ZA GOSPODARSTVO

VIDEO Filipović: Prodaja INA-e jedna je od najvećih pogrešaka hrvatske politike; Grmoja: Tu su kontrolirani uvjeti; Tušek: Pa sjednicu je pripremila oporba

Autor

js

Održana je sjednica saborskog Odbora za gospodarstvo na temu imenovanja članova Uprave INA-e i razvoja te kompanije, a odgovore je davao ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.

31.10.2022. u 11:04
Ispiši članak

Predlagatelji su bili Anka Mrak-Taritaš, Branko Grčić, Željko Pavić, Zvonimir Troskot i Vesna Vučemilović, a od njih videovezom su prisutni Grčić i Vučemilović. 

Predsjedavajući Žarko Tušek rekao je da ne vidi što je sporno da se sjednica održava dan uoči blagdana s obzirom da je riječ o radnom danu, a oko čega su u petak prigovarale zastupnice Glasa i Zeleno-lijevog bloka pod obrazloženjem da tim potezom Vlada šalje poruku da ne želi razgovarati o ovoj temi. 

Mrak-Taritaš rekla je da je povijest INA-e traumatična.

"Građani RH vlasnici su 44 posto INA-e. To je kompanija koja je na našim prostorima ostavila duboki trag, koja se bavila razvojem i eksploatacijom plina i nafte i bavila se istraživanjem, imali smo dvije rafinerije. To danas nažalost nije takva kompanija. Vidimo je kroz niz malih benzinskih pumpi koje lijepo izgledaju i koje vam daju da točite gorivo i kupite sendvič ili kroasan. Zanima nas kako i što dalje", rekla je uvodno. 

Zanimalo ju je koje su obveze novih članova Uprave u idućih šest mjeseci. 

"Što je plan ove Vlade?", dodala je. 

Odgovorila je Tušeku. 

"Nije problem što je ovo ponedjeljak, ovo je dan kad ljudi obilaze svoje najmilije, da je bio petak u 18 sati, nikome ne bi bio problem", rekla je, na što je Tušek odgovorio da je teško svima udovoljiti. 

Filipović: Jedna od najvećih pogrešaka hrvatske politike bila je prodaja INA-e

Riječ je preuzeo ministar Filipović.

"Odazvao sam se u najkraćem mogućem roku, pogotovo jer je poziv uputila Anka Mrak-Taritaš, jer mi smo stari kolege iz zagrebačke Gradske skupštine. Jedna od najvećih pogrešaka hrvatske politike bila je prodaja INA-e i u situaciji smo kakvoj jesmo. Pokušavamo izvući maksimum da bismo zaštitili hrvatske građane", kazao je uvodno. 

Govorio je i o novim imenima u Upravi INA-e. 

"Miroslav Skalicki je čovjek koji je bio direktor Shella u Hrvatskoj i koji je 20 godina bio na upravljačkim pozicijama u Shellu u Europi. Odabran je Hrvoje Šimović, redoviti profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Marin Zovko se potvrdio se u energetici, vodio je PLINACRO... Kriteriji su bili izvrsnost i stručnost i oni su tamo šest mjeseci. Mi im ne možemo davati upute, ali će raditi na promjeni modela korporativnog upravljanja i u tom kontekstu moraju se napraviti promjene. Imali smo ogromni korporativni skandal jer sustav upravljanja u INA-i ne funkcionira. Sve se radilo kako bi se zaobišli Uprava i Nadzorni odbor. Kratkoročni plan je promjena modela na način da se upravljanje u INA-i dovede u okvire Zakona o trgovačkim društvima", obrazložio je ministar. 

Dodao je da na Nadzorni odbor sada ne idu odluke koje bi trebale ići. "Tu se mora napraviti iskorak". 

Odgovorio je i na pitanje o dugoročnim planovima.

"To je maksimalna zaštita hrvatskih građana i hrvatskih interesa u INA-i. Neću o detaljima jer svako izlaganje omogućava drugoj strani da se tim planovima prilagodi i da ih osujeti. Moram istaknuti stvari koje su se dogodile. Vlada je donijela doluke da se sve količine plina u INA-i koje se proizvedu u Hrvatskoj moraju prodati HEP-u koji ih prodaje hrvatskim bolnicama, školama, vrtićima i tako smo stabilizirali poremećaje koji su se mogli dogoditi... Smijenjena je cijela Uprava nakon korporativnog skandala, smijenjeni su i mađarski i hrvatski članovi INA-e, to je prva odluka koji je premijer Plenković poslao. Kroz sastanke s MOL grupom operacionalizirao sam tu poruku. Što se tiče opskrbe naftnim derivatima, možete vidjeti da kontinuirano interveniramo na tržištu. Cijena dizela je dvije kune jeftinija nego što bi bila bez intervencija...", nastavio je Filipović. 

Javio se Nikola Grmoja rekavši da se ne raspravlja o temi zbog koje je sazvana sjednica Odbora. 

"Pokazali ste zašto ste došli u ove kontrolirane uvjete, nadam se da ćete idući tjedan doći na Antikorupcijsko vijeće gdje neće biti kontrolirani uvjeti", rekao je Grmoja. 

Tušek mu je odgovorio da je sjednicu prirpemila opozicija i da ne vidi što su tu kontrolirani uvjeti. 

Mrak-Taritaš rekla je da je malo razočarana jer je ministru, kako je rekla, netko mogao pripremiti odgovore. Zanimalo ju je i što je s otpremninom. 

"Neće je dobiti, takvu je odluku donio Nadzorni odbor", odgovorio je Filipović. 

Vidović Krišto uputila kritike

Oglasila se i Karolina Vidović Krišto, na temu HEP-a.

"Ako natječaj u HEP-u predviđa plaćanje usluga u 12 mjesečnih rata, ali nakon potpisivanja ugovora mijenjaju se uvjeti i HEP plaća avans 100 posto, onda je to promjena natječajnih uvjeta i protuzakonitost. Riječ je o omiljenoj tvrtki vašeg šefa Plenkovića, PPD-u. Koji je razlog da HEP kupuje plin posredno od njih i zašto ne kupuje izravno na tržištu?". 

Filipović je odgovorio.

"Nitko nema omiljenu firme od koje netko kupuje, a kako je netko provodio natječaj, to je pitanje za osobu ili upravu tko je provodio natječaj. Podržavam vas da to pitanje pošaljete njima, ako imate ime i prezime, dužni ste to obrazložiti. Ja se nisam mijenjao ni u kakve natječaje", rekao je.

Zastupnica je inzistirala i rekla da vrijeđa građane jer je HEP u gubitku, na što je ministar odgovorio da su u svjesnom gubitku jer se plin prodaje školama i vrtićima.  

Zvonimir Troskot pitao je po kojim cijenama PPD kupuje plin od INA-e. "To morate znati jer je to nešto što ste sami nadzirali u izvještaju". 

"U subotu mi je bilo šest mjeseci od imenovanja, u tom periodu ne mogu riješiti sve probleme. To što kažete da sam nešto znao kao član NO-a, sudjelovao sam na jednoj sjednici na kojoj se nije raspravljalo koje su bile cijene", odgovorio je Filipović.

Troskot je uzvratio da bez tih informacija ne može donositi razborite odluke. 

Javila se i Dalija Orešković, kazavši da se kroz maglu pokušala sakriti sitina. 

"Neistinito, a da ne kažem i koruptivno, krivo ste naveli problem. Iz vaše priče može se zaključiti da se razina odlučivanja svela na Odbor direktora pa da četvrta razina može donositi velike odluke. Glavni problem je da je Ivo Sanader mađarskoj strani dao mogućnost preglasavanja, što znači da od šest članova Uprave mađarska strana i njihov direktor imaju dvostruko pravo glasa". 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.