INTERVJU ZA DIREKTNO
Dalija Orešković: Tvrdim da je ono što se Andreju Plenkoviću stavljalo na teret neusporedivo teže od slučaja Tomislava Karamarka
Bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a u ovom sazivu Hrvatskoga sabora, saborska zastupnica iz Kluba zastupnika Centra i Građansko-liberalnog saveza, diplomirana pravnica Dalija Orešković upravo je zadnjih dana na meti žestokih riječi premijera Andreja Plenkovića.
Dalija je u živo još krhkija i sitnija negoli na televizijskim ekranima, vrlo živahna i s decentnim osmijehom. Pomalo čak i stidljiva, još uvijek se čudi kada je ljudi prepoznaju na cesti, iako je u javnosti prisutna godinama.
Govori odmjereno, pažljivo bira riječi, ali kada kaže, onda je to jasno, precizno i bez ikakve autocenzure. Svjesna je da se ne dopada svima, ali ne opterećuje se time, jer vjeruje u ono što radi.
Čini se kao jedna od posljednjih idealistkinja u grubom političkom svijetu, u kojemu su niski udarci, pakost, podmetanja i zavist način preživljavanja.
Primijetila sam u stranci kojoj pripadate nešto neuobičajeno, potpuno nepoznato u drugim strankama: naime, vaši savjetnici, konkretno mislim na Ivicu Relkovića, koji je zadužen za PR Centra, češće javno istupaju i daju intervjue i analize negoli vi iz vrha. To ste tako dogovorili ili što se događa? Mislim, zašto onda nije u vodstvu stranke?
Takav je dogovor i odnos između Ivice Relkovića i Ivice Puljka. Stranka Centar vodi se putem odluka stranačkih tijela, a ona slijede upute savjetnika i PR-a. Intervjuima i analizama o kojima govorite nadopunjuju se političke poruke predsjednika stranke. On je lice i glava političkog projekta, no savjeti i upute profesionalaca koji su u tu svrhu i angažirani, djeluju poput vrata koji glavu drži i usmjerava njezino kretanje.
Zahvaljujući takvoj sinergiji ostvarene su dosadašnje dvije pobjede nad HDZ-om u Splitu na lokalnoj razini, a daljnje ambicije za rezultate na nacionalnoj razini su velike, stoga takva strategija i javno istupanje profesionalaca koji u drugim strankama nisu javno izloženi, u slučaju stranke Centar ima smisla.
I što kažete na izjavu premijera Plenkovića prije nekoliko dana, koji Vam je poručio da odete u Njemačku, ako Vam ovdje ne valja?
Primijetila sam, a smatram da bismo to svi trebali osvijestiti, da već dulje vrijeme Andrej Plenković na Aktualnom prijepodnevu ne daje odgovor niti na jedno pitanje koje je postavljeno od bilo kojeg zastupnika iz redova oporbe, već svoju minutažu koristi za osobne obračune, uvrede i difamacije.
Pritom, umjesto da predsjednik Hrvatskog sabora upozori premijera kako takvo ponašanje nije prihvatljivo, on ga u tom degradiranju Hrvatskog sabora kao predstavničkog tijela građana, podržava i štiti, pokazujući time da mu pristaje nadimak kojeg nosi. Postavljanje zastupničkih pitanja ustavno je i poslovničko pravo saborskih zastupnika koje i postoji zato da se njima štiti demokracija od demagoga i autokrata. Svojim ponašanjem Andrej Plenković oduzima pravo građanima da putem svojih predstavnika u parlamentu dobiju odgovore na pitanja koja ih zanimaju, i time obezvrjeđuje njihovo pravo glasa.
Odlučila sam se osobno obračunati s takvim ponašanjem premijera te sam ga sa svojim pitanjem ciljano dovela u situaciju u kojoj će svoju samodopadnost i poistovjećivanje sebe s državom pokazati u punom svjetlu. Bijesni 'Auf Wiedersehen' izrečen je meni, ali su se s tim poistovjetili svi oni koje su HDZ-ova politika, korupcija i klijentelizam potjerali iz države, a i nadalje im poručuje da su za HDZ nepoželjni svi koji nisu podobni i poslušni.
Premijer je bez imalo ustručavanja i srama svoj 'Auf Wiedersehen' upotpunio osvrtom na moje prethodno političko i javno djelovanje koje s postavljenom usporedbom parlamentarnog sustava Hrvatske i Njemačke, nema nikakve veze. Za premijera je to bio višestruki pucanj u vlastite noge.
Naime, upravo je Njemačka jedna od onih dobro uređenih država u koju je i u ovo novije vrijeme otišlo stotine tisuća naših radno sposobnih državljana. Ujedno nam je Njemačka vrlo sklona. Zamislite što njemački političari i parlamentarci sada misle o premijeru koji je uvrijedio jedno profesionalno studijsko putovanje u kojem je njemački Bundestag bio suorganizator i domaćin, s ciljem da neka dobra rješenja i prakse koje su kud i kamo naprednije od naših, pomognu i potaknu razvoj i jačanje naše demokracije?
Imajući na umu da se u medijima često spekulira kako Andrej Pleković svoju političku karijeru želi nastaviti u tijelima Europske unije, ili NATO saveza, ovakva mu blamaža pred diplomatskim korpusom koji prati što se na našoj političkoj sceni događa, doista nije trebala.
Nije li to ipak nepristojan i skandalozan način razgovora sa saborskom zastupnicom, s obzirom na to da Parlament kontrolira Vladu, a ne obrnuto? Uostalom, reagirali su i Vaši kolege iz drugih stranaka…
Doista se radi o političkom skandalu koji bi u pristojnim demokracijama bio nezamisliv, stoga mi je drago da su premijera osudili manje-više svi oporbeni čelnici, a osobito mi je drago što su to napravili na način kojim nisu stali u zaštitu ili obranu mene kao pojedinca ili žene, već principa.
Hrvatski sabor je kao institucija odavno degradiran i ponižen u svim svojim ustavnim ulogama, a pogotovo u onoj po kojoj bi trebao provoditi kontrolu vlasti i u tom smislu biti joj i nadređeno tijelo, jer je Hrvatski sabor taj koji Vladu bira.
Bahaćenje premijera nad opozicijom, odurnost njegove samodopadnosti jer barata s poslušničkom i podaničkom glasačkom mašinerijom u kojoj su i 'preletači' i 'žetončići', zapravo pokazuju prezir prema državi. Upravo je zbog toga taj 'Auf Wiedersehen' tako jako odjeknuo i poremetio onaj zaključak o bonaci na koju Andrej Plenković računa kada se pojavi u parlamentu kako bi odgovarao na zastupnička pitanja.
Ono što je Andrej Plenković izgovorio na samom Aktualnom prijepodnevu, tiče se nas svih i svih naših građana i birača, jer sam u tom trenutku ja bila riječ svih onih na temelju čijih glasova nosim ovaj mandat i svoje zastupničko pitanje postavljala sam u njihovo ime.
Ali, ono što je Andrej Plenković govorio na svojoj press konferenciji održanoj nakon nekoliko dana, tiče se ponajviše mene osobno. Tu je pak pokazao da je opasan manipulator. U daljnjem pokušaju da me obezvrijedi, iznosio je neistine o radu i rezultatima Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u mom petogodišnjem mandatu, što šteti Povjerenstvu kao neovisnoj antikorupcijskoj instituciji. Takav napad na državna tijela, smatram udarom na državu.
Laž je da nisam znala primjenjivati jedan zakon i da su mi pale sve odluke na upravnim sudovima, kao što to Andrej Plenković stalno ponavlja. Istina je da je sudska praksa godinama dosljedno potvrđivala odluke Povjerenstva, a pala je samo jedna jedina, i to ona protiv Tomislava Karamarka i to zbog odluke Ustavnog suda koji nije osporio činjenice, već ovlasti Povjerenstva. Motiv odluke Ustavnog suda bilo je spašavanje upravo Andreja Plenkovića od postupaka koji su se vodili protiv njega, koji su se u konačnici obustavili, nakon promjene sudske praske i izmjene zakona.
Tvrdim da je ono što se Andreju Plenkoviću stavljalo na teret neusporedivo teže od slučaja Tomislava Karamarka. No, ukoliko Andrej Plenković doista smatra da načela djelovanja dužnosnike ne obvezuju, pozivam ga da vrati mandat. On je bio taj koji je govorio kako stranka ne može biti talac jednog čovjeka, a sada je čitava Hrvatska talac Andreja Plenkovića.
Prije gotovo dvije godine Vašu kolegicu Marijanu Puljak i Vas izvrijeđao je na degutantan i seksistički način predsjednik Milanović, pritom pogrešno upotrijebivši poruku kultnog filma Thelma&Louise, a sada Plenković. Kao da muškarcima i dalje idu na živce žene u politici, ili?
Zoran Milanović, kao i Andrej Plenković, za sebe misle da su politički kapitalci, kolosi, što na neki način i proizlazi iz funkcija koje nose, pa im smetaju svi koji ih na bilo koji način izazivaju, ili im prkose. U ovom slučaju, to su bile dvije žene. Reakcija bi vrlo vjerojatno bila ista i da je netko od muških kolega bio podjednako provokativan ili hrabar.
Ne želim umanjiti činjenicu da šovinizam, mizoginija i seksizam u politici postoje. Poražavajuće je za Hrvatsku u kojoj mjeri su agresivni verbalni napadi i neugodni uvredljivi komentari prema ženama, još uvijek prisutni kao sredstvo političkih obračuna i pokušaj eliminiranja političke konkurencije i protivnika. Protiv toga se moramo svi zajedno kao društvo boriti, jer takav neprimjereni diskurs odvraća žene od bavljenja politikom, a time je čitavo društvo u gubitku, jer njegovu polovicu čine žene, a nisu niti blizu u toj mjeri u političkom prostoru zastupljene.
Ali, želim sasvim otvoreno reći da je politika izrazito kompetitivna djelatnost u kojoj borba nikada nije fer. Moj je način ohrabrivanja i osnaživanja drugih žena, u situacijama ovakvih vrijeđanja, pokazati da su takvi izljevi gnjeva i nekontrolirane, divlje reakcije s vrha političke moći što se mene tiče pucanj u prazno.
Stojim iza onoga što govorim i radim. Među razlozima zbog kojih se naši politički kolosi i kapitalci žešće obrušavaju na pojedine žene je to što ih baš te žene pogode u ono najosjetljivije mjesto, ciljano i s razlogom.
Bez uvrede, ali Centar baš i nije neka prejaka stranka, a kamoli ozbiljnija alternativa vlasti. Pa, gdje ste zapeli?
Snaga je relativan pojam. Pojedine aktualne parlamentarne stranke mjere se kao nula zarez nešto javne podrške, pa kao takve drže ovu vlast na životu i svima nama kroje sudbinu.
Centar ima priliku izgraditi se na način da do sljedećih parlamentarnih izbora samostalno prelazi izborni prag, a za to kakva će biti njegova snaga i što će u konačnici postati, to je odgovornost koju je strateg stranke preuzeo na sebe.
Dobro, može li konačno na našoj političkoj sceni stasati kakva ozbiljna stranka liberalnog predznaka, a da nije nužno uz vlast ili skreće u lijevo? Ili u Hrvatskoj za to nema potencijala?
Političke stranke izniču iz naroda, ne mogu biti bitno drugačije od onoga u što smo se mi svi zajedno pretvorili, kao zajednica. U demografskom egzodusu, među onih deset posto stanovnika manje koliko smo ih izgubili u posljednjih deset godina jest i visok postotak radno sposobnih i bolje obrazovanih, koji su ovu državu napustili zajedno sa svojim obiteljima.
Među njima je sigurno bio i potencijal za izgradnju građansko liberalne opcije, ono što bismo načelno mogli nazvati lijevi centar, gdje i sama smatram da pripadam. Promatrajući sadržaj postojećih parlamentarnih stranaka i rejting kojega uživaju, kao i opće trendove društvenih kretanja, jasno je da će biti sve teže potaknuti onaj misleći, progresivni i umjereni dio građanstva koji postaje sve tiši na bilo kakav politički angažman.
Na žalost, onaj dio populacije koji ima najviše znanja i sposobnosti da nas povuče prema naprijed, od politike je digao ruke. Samim time prednost u politici i veći prostor zauzimaju oni manje kvalitetni, oportunisti i populisti, a što su više zastupljeni to je rezignacija i povlačenje onih koji bi mogli biti bolji veća. Izlazak iz toga začaranog kruga najveći je i najteži izazov, a ja i nadalje vjerujem da se to može i mora.
Za preokret kakav priželjkujem, važno je da se aktivira ono najbolje od ljudskih potencijala što Hrvatska još uvijek ima. Takvi ljudi u pravilu ne priželjkuju sebi političke karijere, ali njihov angažman naprosto je postala nacionalna potreba.
Je li Vam jasno da s ovakvom slabom oporbom, a usudim se reći i s najnekvalitetnijim saborskim zastupnicima do sada, HDZ može vladati još 200 godina?
Niti HDZ, a niti oporba, ne padaju s neba, sve nas kvalitetne ili nekvalitetne, opoziciju ili vladajuće netko bira. Do ovakve nekvalitete došli smo zbog toga što kvaliteta nije bila prepoznata, a često niti poželjna unutar samih stranaka, a niti je bila nagrađivana od strane birača.
Negativna selekcija u politici traje već desetljećima. Takvo stanje dodatno potpomažu mediji, svojim odabirom tema, ili ne tema i načina na koji izvještavaju o njima.
Isplativije je cirkusirati pa dobiti svojih pet minuta slave, nego sistematično raditi na razradi programa i politika. HDZ može vladati dovijeka, ne zbog loše oporbe, već zbog svih onih koji egzistencijalno ovise o uspostavljenim društveno – političkim i gospodarskim odnosima. Dok je HDZ-a, zna se tko što dobiva u podjeli plijena.
Onoga trena kada se društvo zasiti takvim sustavom i korupcijom koju on stvara, HDZ će pasti kao što su pali i svi drugi maligni režimi, a ja mislim da će se to i dogoditi, prije nego što se misli.
A zašto stalno ulazite u sukobe s Plenkovićem? Nervira Vas on osobno ili politika koju provodi ili sve u kompletu?
HDZ ne bi bio bitno drugačiji niti da ga vodi bilo tko drugi. Ono što HDZ provodi, sustavno razara državu i svima nama šteti. Moj je posao da na to ukazujem, da probleme jasno definiran i da svojim politički programom nudim rješenja. Sukob nastaje zbog toga što takvo javno i političko djelovanje, HDZ doživljava kao ugrozu svog postojanja.
Kako se nosite s udarcima ispod pojasa i to pred milijunskim auditorijem?
S mirnoćom u trenutku kada ih primam, a potom tražim priliku i način za uzvrat. Naime, nemamo iste mogućnosti u tom političkom ringu. Vladajući, a osobito premijer kojega prozivam i napadam, ima monopol mikrofona i medija putem kojih može slati svoje poruke i širiti promidžbu.
Kao oporbena zastupnica male političke stranke, nemam niti približno iste mogućnosti u javnosti iznijeti moju stranu priče. Naprosto idem dalje.
Sada, s vremenske distance, jeste li zadovoljni svime što ste napravili dok ste vodili Povjerenstvo, ili ipak priznajete da ste povukli i neke pogrešne poteze?
Nakon mene odrađen je i dovršen još jedan puni mandat sljedećeg saziva Povjerenstva. Kamo sreće da su nam sve državne institucije, a pogotovo antikorupcijska i regulatorna tijela takva da se odjek i rezultati jednog mandata protežu i spominju kroz čitavo desetljeće.
Osobno imam puno kritika, puno ideja što bi se moglo kroz to tijelo nadograđivati dalje, ali to je jedna profesionalna razina i više pitanje struke, a ne same političke suštine i ostavštine koja je ostala iza mog mandata. Voljela bih da je to tijelo više izlazilo izvan okvira u predlaganju zakona i analizi korupcijskih rizika koji se skrivaju u njima.
Država nam je krivo skrojena, to se kroz predmete koji prolaze kroz Povjerenstvo, a nisu u njegovoj nadležnosti, jasno vidi i puno se o tome može naučiti. Taj dio sada pokušavam iskazati kroz politički angažman. Ono što je u široj javnosti ostalo u sjećaju, to je da u postupanju tog tijela, nije bilo nedodirljivih i to je izuzetno važna poruka.
Temelji na koje sam Povjerenstvo postavila bili su toliko jaki da je Andreju Plenkoviću trebalo pet daljnjih godina da uz pomoć Ustavnog suda, izmjenama Zakona i daljnjim kadrovskim promjena, tu instituciju sruši. O Povjerenstvu iz onog vremena još uvijek se govori i na međunarodnim konferencijama, poput jedne na kojoj sam sudjelovala prošlog mjeseca.
Kakvi su Vaši politički planovi, ako ih znate u ovome trenutku?
Ostat ću do kraja ovog mandata dosljedna u razlozima zbog kojih sam se odlučila za politički angažman i uporna u razotkrivanju institucionalnih slabosti zbog kojih smo ostali nedovršena država koja svojim državljanima ne može osigurati poštivanje i zaštitu njihovih prava.
Od promjena Ustava u dijelu koji definira odnos između predsjednika države i vlade, pa do reforme izbornog zakonodavstva i teritorijalnog ustroja, ustrajat ću na tome da je to temelj neke nove Hrvatske.
I nadalje ću podnositi antikorupcijske amandmane kao i do sada, a u saborskim raspravama do kojih uistinu držim, raspravljat ću s kolegama iz drugih oporbenih stranaka o svim anomalijama u ustroju i ovlastima pojedinih državnih tijela, kako bi ideje i rješenja koja iznosim jednoga dana možda postale i dio njihovih politika koje bi se mogle implementirati u nekom sljedećem sazivu Hrvatskog sabora.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.