BIT ĆE REAKCIJA
Dalija nikad žešće o Thompsonu: 'Za one koji ne znaju tko je bio u četveroredu'
Saborska zastupnica Dalija Orešković u svom se stilu oglasila o koncertu Marka Perkovića Thompsona u Zagrebu.
"Od primitka onih pola milijuna eura koje je Sanader ukrao iz državnih tvrtki pa do ove slike s Plenkovićem, Thompson je bio i ostao HDZ-ov pjevač. U korak s potrebama, bilo da ne pjeva ili pjeva. Koliko god masovan bio, Thompsonov koncert ne spaja, već potvrđuje napukline i podjele s kojima ne možemo graditi stabilnost i prosepritet zemlje", objavila je Orešković na društvenim mrežama i nastavila:
"No pro-ustašama i sinovima Sanaderove korupcije ionako nije stalo do nekog općeg dobra. U prvom planu je osobni profit i interes. Tako je oduvijek i bilo. Gdje si bio dok je Thompson na Hopodromu urlao 'za dom spremni', ne smije postati novo 'gdje si bio 91.?' Tridesetak godina nakon Domovinskog rata, bila bi to najtužnija i najopasnija zamjena teza o vrijednostima na kojima smo stvarali državu".
Dodala je da pjesma Slike Bleiburga sadrži stih "iz mučeničke krvi novo sjeme niče devedesetprve godine". "Za one koji doista ne znaju što je bilo, u koloni, u četveroredu o kojem Thompson pjeva, koračali su fašisti, ustaše, slijedbenici ideologije koja je u koncentracijskim logorima mučila i ubijala ljude druge vjere i nacije", nastavila je.
'Moralno lutanje'
Napisala je i da Hrvatska vojska koja nas je branila 1991. nije izdanak i nastavak one vojske koja je stradala na Bleiburgu niti je Domovinski rat bio osveta za ubijene civile koji su bili prisiljeni biti dio te kolone. "Trideset godina traje moralno lutanje oko ustaških simbola koji su se koristili u Domovinskom ratu. Konačno posrnuće došlo je s dvostrukim konotacijama i sveopćom rehabilitacijom ustaštva koja je sada dio Plenkovićeve vlade", napisala je na Facebooku i nastavila:
"Thompsonovim mega koncertom, oni koji se pozdravljaju s ustaškim ZDS pozdravom, dobili su institucionalnu i medijsku podršku da fašizam i ustaštvo pakiraju i prodaju kao domoljublje. Uz vrlo otvorni hostilitet prema svima koji misle i govore drugačije".
Mišljenja je i da će na koncertu biti i puno onih "ne mislećih koji se ne opterećuju konotacijama i kontekstom, već su tamo zbog puke želje za spektaklom i zabavom". "Svakom režimu takva masa najviše odgovara. U proteklih tridesetak godina, HDZ si je dao truda da zaglupi naciju. Pa ako je već 5.7. postao pitanje identifikacije, biram ne biti tamo", zaključila je Orešković.

FOTO: Ante Cizmic / CROPIX
'Zagrebu je mjesto u Europi'
Podsjetimo, Orešković je za vrijeme predizborne kampanje uz Anku Mrak-Taritaš poručila da kandidati za gradonačelnika Zagreba vode nesadržajnu kampanju bez programa koja se svela na natjecanje tko je veći obožavatelj Thompsona.
Osvanula fotografija Thompsona i Plenkovića s probe: Premijer je od Marka dobio poseban dar
"Mi želimo očuvati Zagreb u civilizacijskom krugu koji počiva na vrijednostima i tekovinama antifašizma jer je Zagrebu mjesto u Europi, a sa stavovima koji blagonaklono gledaju prema fašističkim i ustaškim pokličima nigdje nećemo biti dobrodošli", izjavila je tada Orešković.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.