'PROGANJA' JE THOMPSONOV KONCERT
Dalija ne odustaje: 'Izgubili smo ono što nas je činilo nacijom koja se ponosi Domovinskim ratom'
U tijeku je nastavak 6. sjednice Hrvatskog sabora. Glasovanjem o novoj ministrici regionalnog razvoja i fondova EU Nataši Mikuš Žigman, o obrambenim zakonima, kao i drugim točkama raspravljenim protekla dva tjedna, Hrvatski sabor u utorak zaključuje proljetno zasjedanje, a zastupnici odlaze na dvomjesečni odmor.
Stanku je zatražila i zastupnica Dalija Orešković te je istaknula kako želi skrenuti pažnju na ozračje u kojem se odvijala rasprava o zakonu pa je naglasila kako je temelj svake obrane vjerovanje u zajednički sustav vrijednosti i zajednički identitet. "Mi smo to, zahvaljujući dvostrukim konotacijama koje je uveo Andrej Plenković i učestalim ponavljanjem 'Za dom spremni', očito izgubili", započela je.
"Izgubili smo Ustav kao dokument koji definira kako smo nastali, izgubili smo ono što nas je sve ove godine činilo nacijom koja se ponosila Domovinskim ratom. Neprihvatljivo je naše mlade zvati na temeljnu vojnu obuku u trenutku kada nije jasno poznaje li ministar zakone i Ustav zemlje koju predstavlja", rekla je Orešković. (Izlaganje zastupnice možete pogledati na 50. minuti)
'Ja pozivam vlast...'
"Neprihvatljivo je vezati žrtvu Domovinskog rata uz ustaške pokliče i simbole pod kojima su se osnivali koncentracijski logori i pod kojima su stradali brojni pripadnici naših nacionalnih manjina", dodala je.
Dalija dobila lekciju u Saboru: 'Kakav biste vi pozdrav preporučili braniteljima 1991.?'
"Neprihvatljivo je da se i nadalje u javnom prostoru dopušta ono što je svih ovih desetljeća bilo, ne samo nedopusivo, nego krajnje nemoralno i skandalozno. Razina dna u koju je ova vlast uvela i državu sramoti nas pred svijetom i ja pozivam, ne samo da se ogradite od ovog pokliča, nego da poduzmete zakonske mjere da se takvi pokliči ne događaju i da se ne dogode uskoro u Sinju", zaključila je Orešković.