TEŽAK PORAZ

Teški potop Vatrenih: Furija održala bukvicu Hrvatskoj na otvaranju prvenstva

Hana Krnić

Hrvatska nogometna reprezentacija otvorila je Europsko prvenstvo porazom, u Berlinu je Španjolska, u dvoboju prvog kola skupine B, slavila s uvjerljivih 3:0.

15.06.2024. u 20:08

U sjajnoj atmosferi berlinskog olimpijskog stadiona, pred ukupno 69.000 gledatelja, od čega je više od 45.000 bilo hrvatskih navijača, Španjolska je kompletan posao obavila u prvom poluvremenu. Postigli su Španjolci tri gola u prvih 45 minuta, a strijelci su bili Alvaro Morata u 29., Fabian Ruiz u 32. minuti te u sudačkoj nadoknadi prvog dijela Dani Carvajal.

Ulaz hrvatskih nogometaša u susret bio je spor i plah. Španjolci su odmah zavladali travnjakom, držali su loptu u svom posjedu i igralo se isključivo na hrvatskoj polovici. Nije pritisak na posljednji hrvatski red i Livakovića bio jak, ali Španjolci su bili momčad koja je diktirala ritam te konstantno pritiskala.

Prvi udarac na susretu bio je dalekometni pokušaj Morate u sedmoj minuti, ali bio je to ujedno lagani ulov za Dominika Livakovića. Nakon 15-ak minuta u kojima Hrvatska gotovo da nije mogla doći do lopte stvari na travnjaku su se počele mijenjati, ali kao ni prethodno za Španjolce, to nije značio veći broj pravih prilika za Hrvatsku.

Mlaki ulazak u utakmicu

U 22. minuti je prvo Andrej Kramarić pokušao loptom u prostor pronaći Antu Budimira, a potom je hrvatski napadač u pokušaju glavom bio neprecizan. Nakon toga je Hrvatska dva puta kapitulirala, od 29. do 32. minute.

Prvo su hrvatski stoperi na praznom prostoru ostavili Moratu koji je dobru loptu u prostor iskoristio, došao je do Livakovića i rutinski zabio za 1:0. U 32. minuti je Fabian Ruiz primio loptu na vrhu šesnaesterca. Driblingom se lakoćom oslobodio Luke Modrića, potom i Marcela Brozovića te zabio za 2:0.

Hrvatski nogometaši su imali dobre prilike nakon svakog primljenog pogotka. U 30. minuti je Mateo Kovačić pucao, ali mlako prema Unai Simonu, dok je još bolja šansa uslijedila u 33. minuti. Prvo je Brozović precizno naciljao, ali je opet dobro reagirao španjolski vratar koji je odbio loptu do Lovre Majera, a ovaj je pogodio samo vanjski dio mreže.

Morata je naša noćna mora

U 41. minuti je Hrvatska imala novu dobru šansu. Joško Gvardiol je pokušao, a na loptu je malo zakasnio Budimir te je još jednom španjolska mreža ostala čista. Loše prvo poluvrijeme Hrvatske na kraju je zaključeno novim primljenim golom. U nadoknadi je opet sporo i tromo reagirala hrvatska obrana, a nakon ubačaja Lamine Yamala na lopti je prvi bio Carvajal zabivši za 3:0.

Solidno je Hrvatska otvorila drugo poluvrijeme te se u uvodnih pet-šest minuta igralo uglavnom na 20-ak metara od španjolskih vrata. Ipak, prvu veliku priliku imali su Španjolci, a udarac Lamine Yamala sjajno je obranio Livaković i spriječio siguran četvrti pogodak. Odmah nakon toga mogao je Morata zabiti i drugi put na susretu, ali se od njega lopta odbila pored vratnice.

Hrvatska je bila sasvim blizu prvog gola u 55. minuti. Nakon lijepe akcije Gvardiola, Kovačića i Budimira lopta  je došla do Josipa Stanišića, ali je njegov udarac na putu prema mreži blokirao Marca Cucurella. Odmah nakon toga pokušaji glavama Budimira i Kramarića nisu donijeli promjenu rezultata.

Zaleđe Perišića nakon penala

Brojne izmjene, ali i Španjolci, potom su umrtvili igru te pravih prilika nije bilo sve do 78. minute. Poigravali su se Španjolci pred svojim vratima, a lopta je došla do Brune Petkovića koji je bio sam pred Unai Simonom. Sapleo ga je pritom Rodri te je dosuđen jedanaesterac. Petković je sam izveo udarac s bijele točke, a španjolski vratar je njegov udarac obranio.

Prvi je do odbijene lopte stigao Ivan Perišić koji je dodao Petkoviću, a ovaj je tada ipak zabio. No, hrvatski gol je poništen jer je odlučeno kako je Perišić ranije od dozvoljenog utrčao u šesnaesterac kod izvođenja jedanaesterca. Pokušavala je Hrvatska do kraja stići do počasnog pogotka, ali nije uspjela probiti španjolsku obranu.

U nastavku subote, od 21 sat, u ovoj će skupini B ogled prvog kola odigrati aktualni europski prvak Italija i Albanija. Hrvatska će utakmicu drugog kola odigrati u srijedu, od 15 sati u Hamburgu, protiv Albanije, dok će dan kasnije od 21 sat igrati Španjolska i Italija.

Tijek susreta

90+5' - Kraj u Berlinu! Hrvatska je potopljena rezultatom 3:0 na otvaranju prvenstva!

90' - Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade.

86' - Izlaze Rodri i Yamal, ulaze Martin Zubimendi i Ferran Torres.

80' - Ništa od pogotka. Perišić je bio u zaleđu, ostaje 3:0.

79' - GOL! Bruno Petković ne zabija s bijele točke, ali odbijenu loptu trpa iza leđa vratara Furije.

78' - Žuti karton za Rodrija nakon prekršaja na Petkoviću. Hrvatska ima priliku s bijele točke.

76' - Perišić odlično ubacuje u sredinu, ali prvi na lopti je španjolski vratar.

72' - Iz igre izlazi Andrej Kramarić, a u igri je Bruno Petković

67' - Španjolci mijenjaju. Mikel Oyarzabal ušao je umjesto Morate, a Mikel Merino umjesto Williamsa.

65' - Iz igre izlaze Luka Modrić i Mateo Kovačić, a u igru ulaze Luka Sučić i Mario Pašalić. Perišić je sada kapetan Vatrenih.

61' - Stanišić ubacuje prema Perišiću, ali Carvajal je prvi na toj lopti i prsima ju hladno šalje u ruke Unaija Simona.

59' - Mijenja i španjolski izbornik. Iz igre je izašao Pedri, a u igri je Dani Olmo

54' - Prva promjena u redovima Vatrenih. Dalić je iz igre izvukao Budimira, a na trener je uz ovacije cijelog stadiona ušao Ivan Perišić

53' - Yamal pokazuje zašto je zaslužio svoje mjesto na popisu Furije! Ubacio je loptu na Moratu koji je skoro pospremio iza leđa Dominika Livakovića.

52' - Livaković je sada spasio Hrvatsku od novog šoka. Sjajnom obranom zaustavio još jedan mogući gol Furije.

51' - Modrić je pronašao Kramarića loptom na lijevoj strani. On ju dodaje Gvardiolu koji puca u živi zid.

45' - Počelo je drugo poluvrijeme! Hrvatska hvata ogroman zaostatak, a oba izbornika ništa nisu mijenjala u sastavima.

45+2 - GOL! Hrvatska gubi 3:0 nakon pogotka Carvajala. Novi rekord postavio je mladi Yamal. Asistencijom za Carvajala postao je najmlađi igrač u povijesti Eura sa zabilježenom asistencijom.

45' - Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

41' - Kovačić je loptu dodao na desnu stranu prema Majeru koji je oštro ubacio na Gvardiola. Stoper je odlično pucao iz kosa, ali lopta je proletjela pored vratnice. Budimir je nedostajalo nekoliko centimetara da je spremi u gol.

31' - GOL! Hrvatska mlako ušla u utakmicu i gubi 2:0 nakon pogotka Ruiza.

29' - GOL! Morata zabija za vodstvo Španjolaca 1:0 i Hrvatska je u zaostatku.

22' - Stanišić je oštro ubacio s desne strane, a Budimir šutirao glavom. Lopta nažalost leti preko gola.

21' - Opasna dubinska lopta Kramarića za Budimira, ali pravovremena je bila intervencija španjolskog vratara Simona.

17' - Loš ubačaj Majera odmah je otklonio španjolski stoper.

16' - Prekršaj nad Majerom koji je pred kaznenim prostorom primio udarac laktom u vrat i tako izborio slobodni udarac s 20-ak metara.

11' - Čim je Kovačić dobio loptu na sredini terena, trojica španjolskih igrača zatvorili su mu apsolutno sve rute i oteli mu posjed.

9' - Majer i Stanišić zajedničkim snagama zatvaraju Williamsa.

6' - Evo prvog udarca prema golu! Morata je potegnuo ljevicom s nekih 20 metara, ali laka je to bila zadaća za Livakovića.

1' - Prvi susret Hrvatske na Euru je krenuo. Sretno, Vatreni! Cijeli stadion pjevao je Lijepu Našu. Hrvati su okupirali Berlin pa Vatreni imaju domaćinsku atmosferu.

Objavu dijeli Direktno.hr (@direktno.hr)

Sastav Hrvatske

Izbornik Zlatko Dalić tako se odlučio na formaciju 4-3-3. Na golu je očekivano Dominik Livaković ispred kojega će biti Josip Stanišić, Josip Šutalo, Marin Pongračić i Joško Gvardiol koji će opet biti na poziciji lijevog beka koju igra i u Manchester Cityju.

Srednji red već standardno dirigirat će Luka Modrić uz pomoć Marcela Brozovića i Matea Kovačića. U napadu će biti Lovre Majer, Andrej Kramarić te Ante Budimir koji će biti najistureniji hrvatski igrač.

Očekivan je ovo sastav hrvatske momčadi. Izbornik Dalić nije puno kemijao te je na teren poslao one koji su pokazali kao najspremniji u pripremnim utakmicama protiv Sjeverne Makedonije i Portugala.