TKO SU POSEBNI SAVJETNICI

Otkrivamo tko sve savjetuje Plenkovića i njegove ministre: Evo i koliko ih za to plaćamo

Autor

Katarina-Kaja Župančić

Posao ministra ili ministrice jedna je od najodgovornijih političkih dužnosti u demokraciji. Njihova zadaća je provesti politički plan predsjednika Vlade u djelo. Uzmemo li strukturu vojne formacije za poredbu, premijer je general, dok su ministri zapovjednici postrojbi koji provode u djelo vojnu strategiju. Međutim, svaki vojni zapovjednik, kao i ministar, ima svoje pobočnike koji mu stručnim savjetima pomažu u obnašanju zadaća.

02.12.2024. u 12:52
Ispiši članak

U slučaju ministarstava to su savjetnici Kabineta ministra. Ono što je zanimljivo u hrvatskom državnom aparatu su posebni savjetnici. Njih se može zaposliti na temelju dvaju zakona. Prvi je onaj o Vladi, a drugi je onaj o državnoj upravi. Oba zakona propisuju da ti posebni savjetnici odlaze s prestankom mandata predsjednika Vlade, odnosno ministra. No postoje i znatne razlike. Dok posebni savjetnici imenovani prema Zakonu o Vladi mogu, ali i ne moraju, primati mjesečnu naknadu (čiji najviši iznos nije propisan) te se za njihov angažman ne raspisuje javni natječaj, oni angažirani na temelju Zakona o sustavu državne uprave zapošljavaju se putem javnog natječaja te imaju jasno definiranu osnovicu i koeficijent, dakle dobivaju plaću, a ne naknadu. Pritom im se čak odlaskom s te pozicije jamči povratak na prijašnje radno mjesto ako su na njemu bilo zaposleni na neodređeno vrijeme.

Portal Direktno poslao je upit svim ministarstvima te Uredu predsjednika Vlade s upitom tko su posebni savjetnici u njihovom resoru, koje je točno njihovo područje savjetovanja te primaju li naknadu ili plaću. Prema njihovim odgovorima i navodima na mrežnim stranicama ministarstva i Vlade radi se o 37 osoba koje su u ovome trenutku u statusu posebnih savjetnika. Najviše ih ima premijer Andrej Plenković kojeg je dugo vremena savjetovalo šestero savjetnika. Međutim, sada se taj broj povećao i popeo na sedam. Ivana Vukov koja savjetuje premijera po pitanju unapređenja javnih politika. Zatim, Robert Kopal za nacionalnu sigurnost, bivši ministar obrane Damir Krstičević za poslove obrane (podnio ostavku 2020. nakon pada vojnog školskog aviona u kojem su poginula dva pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva kod mjesta Biljane Donje pokraj Zadra, op.a.) i Sara Lustig za pitanja Holokausta, suzbijanje antisemitizma i odnose sa židovskim zajednicama. Njih četvero za savjetovanje primaju po 1194,51 euro mjesečno.

Bez naknade Plenkovića savjetuju Zvonimir Savić (ekonomska pitanja), Zvonko Kusić (društvena pitanja) te pionir hrvatske diplomacije Mate Granić (pitanja vanjske politike). I dok premijer ima najviše savjetnika jedan ministar nema niti jednog. Riječ je o Damiru Habijanu. Kako su nam potvrdili iz njegova resora "u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije nema imenovanih posebnih savjetnika ministra". Ministar Davor Božinović ima samo jednog posebnog savjetnika, a riječ je o general-bojniku Mladenu Markaču koji ne prima nikakvu naknadu.

FOTO: Goran Mehkek / CROPIX

Šutnja u zdravstvu

Na upit portala Direktno nisu odgovorila samo dva ministarstva: Ministarstvo vanjskih i europskih poslova na čijim se mrežnim stranicama također ne navodi ima li ministar Gordan Grlić Radman posebne savjetnike te Ministarstvo zdravstva. Podsjetimo, bivši ministar tog resora, Vili Beroš, nedavno se našao u Remetincu nakon što je pokrenuta USKOK-ova i EPPO-va istraga zbog sumnje za trgovinu utjecaja i mito povezanih s kupnjom mikroskopa u zdravstvenim ustanovama. Na mrežnoj poveznici na kojoj bi trebalo pisati ima li i tko su posebni savjetnici Kabineta ministra trenutačno se ne navodi niti jedno ime.

U našem upitu ministarstvu tražili smo popis onih koji su savjetovali bivšeg ministra, njihovo točno područje savjetovanja, jesu li primali plaću ili naknadu te hoće li nova ministrica zdravstva Irena Hrstić tražiti nove posebne savjetnike.  Međutim, prema podacima objavljenim u medijima u kolovozu najnižu naknadu, tada, imala je posebna savjetnica ministra zdravstva Vilija Beroša za djelatnost sestrinstva Snježana Krpeta, inače djelatnica KBC Sestre Milosrdnice u Zagrebu, koja je za svoje savjete dobivala 530 eura neto. Savjetuje li Krpeta i novu ministricu nismo uspjeli saznati, a ako i kada nam iz tog resora odgovore na naš upit isti ćemo odmah objaviti. 

Bivša ministrica poljoprivrede Marija Vučković koja je preuzela novo formirani resor zaštite okoliša i zelene tranzicije ima tri posebna savjetnika. Lucija Boko savjetuje je za strateško planiranje i suradnju s medijima (s plaćom koju čini umnožak koeficijenta 2,7 i osnovice koja se primjenjuje na obračun plaće državnih službenika), Mile Horvat za procjenu utjecaja na okoliš i održivo gospodarenje otpadom (1200 eura) te Mario Bratulić za pitanja bioraznolikosti, zaštite prirode i međuresorne suradnje (bez naknade).

FOTO: Jure Miskovic / CROPIX

Od visoke do najniže naknade

Njezin kolega Šime Erlić koji je na čelu Ministarstva regionalnog razvoj i fondova Europske unije ima također tri savjetnika. Zvonimira Savića (ujedno i savjetnik premijera za ekonomska pitanja, op.a) i Natašu Drvenkar te posebnu savjetnicu u Kabinetu ministra, koja će s ministrom ostati određeno vrijeme, a najdulje dok traje mandat ministra Anu Radović, poručili su iz tog resora. Aktualnog ministra branitelja Tomu Medveda, koji Plenkovićevo povjerenje ima od početka premijerskog mandata 2016. godine (jedini uz Olega Butkovića kojeg je Plenković "naslijedio" od vlade Tima Oreškovića, op.a), savjetuje Rajka Mikulić i to za poslovi koordinacije aktivnosti iz nadležnosti Ministarstva hrvatskih branitelja između Ministarstva i Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine u Mostaru te koordinaciju aktivnosti između Ministarstva hrvatskih branitelja i udruga pripadnika Hrvatskog vijeća obrane. Mikulić je jedina i ima i najviše mjesečno primanje od 1200 eura. 

Jednaku naknadu prima i jedini posebni savjetnik ministra Branka Bačića Dominik Skokandić sa Zavoda za konstrukcije Građevinskog fakulteta. Njegovo područje savjetovanja su poslovi vezani za obnovu zgrada od potresa.  U Ministarstvu gospodarstva, na čijem je čelu Ante Šušnjara iz Domovinskog pokreta, za posebnog savjetnika ministra imenovan je Tomislav Gelo. Jedan od omiljenih Plenkovićevih suradnika i ministar koji se ne libi uči u verbalni sukob s predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem, Oleg Butković ima dva posebna savjetnika. Damir Sesvečan ministra na čelu resora zaduženog za more promet i infrastrukturu savjetuje u nizu pitanja, a njegov dijapazon širi se od pravnih pitanja do analize i praćenje raznih akata važnih za rad Ministarstva. Za to prima naknadu od 750 eura što je jedna od nižih. Njegov kolega savjetnik Đuro Lubura pak prima naknadu od 1000 eura za savjetovanje po pitanju elektroničke komunikacije, digitalizaciju i nove tehnologije. 

Tonči Glavina, dugogodišnji državni tajnik koji je preuzeo resor turizma i sporta, ima samo jednog savjetnika. Inače, Tonči Glavina poznat je i sam kao iznajmljivač luksuzne vile koju ima u vlasništvu sa suprugom pa ne čudi da mu po tom pitanju nije potrebno savjetovanje. Međutim, u drugom dijelu resora, onome koji se tiče sporta, savjetuje ga bivši državni tajnik Tomislav Družak koji prima naknadu u iznosu od 1200 eura.  Radovan Fuchs, koji je podsjetimo prvi put na čelo znanosti i obrazovanja zasjeo u vrijeme vlade Jadranke Kosor da bi zatim ponovno preuzeo resor 2020., ima posebnu savjetnicu za prevenciju zaraznih bolesti u sustavu obrazovanja. Riječ je o doktorici i zamjenici ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Ivani Pavić Šimetin koja za taj posao prima naknadu od svega 663,61 euro mjesečno neto.

FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Stručnjaci, stranci i legende Domovinskog rata

Jednog od mlađih ministara Mladena Piletića za područje mirovinskog sustava savjetuje Ante Vučić, Srećko Prusina za područje socijalne skrbi, dok je Nada Murganić, imenovana za područje socijalne politike. Iznos naknade za imenovane posebne savjetnike iznosi 800 eura. Inače, valja podsjetiti da je Nada Murganić bivša ministrica demografije, obitelj, mlade i socijalnu politiku koja je iz Plenkovićeva tima otišla kao dio rekonstrukcije Vlade 2019. godine nakon niza afera i nespretnih izjava tadašnje ministrice.  Marko Primorac, koji je na čelu resora financija naslijedio Zdravka Marića, za poslove vezane za sustav financiranja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave preporuku traži  savjete od Daria Runtića, a za poslove vezane s razvojem financijskog sustava makroekonomista i voditelja Svjetske banke za područje Hrvatske i Slovenije od Carlosa E Piñerúa. Iznos njihove naknade iznosi 664,00 eura mjesečno. 

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek ima tri posebna savjetnika. Ivica Poljičak, bez naknade, savjetuje je za područje arhivske, knjižnične i muzejske djelatnosti. Romana Matanovac Vučković za područja razvoja kulture i umjetnosti, audiovizualnih djelatnosti, medijskog zakonodavstva i medijske strategije, te europskih poslova prima mjesečnu naknadu od 1000 eura. Isti iznos prima i Dubravka Đurić Nemec za savjete oko pitanja razvoja kulture i umjetnosti u svrhu praćenja kulturnih politika, praksi i produkcije. Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić (Domovinski pokret) jedan je od rijetkih koji je javnosti predstavio svoj tim posebnih savjetnika. Riječ je o eminentnim hrvatskim demografima Stjepanu Štercu, Tadu Juriću, Draženu Živiću te Zdenku Štrigi koji su se uhvatili u koštac s gorućim hrvatskim problemom. Za svoj rad svi četvero primaju po 1100 eura mjesečne naknade.  

Posljednji DP-ov ministar Josip Dabro ima dva savjetnika, a zanimljivo je da je jedan od njih i legenda Domovinskog rata. Naime, riječ je o Branku Borkoviću poznatom pod ratnim nadimkom Mladi Jastreb, a on ministra savjetuje o pitanjima ruralnog razvoja i razvoja fleksibilnog malog poduzetništva te prima naknadu od 1000 eura. Drugi je cijenjeni doktor veterine Petar Džaja koji Dabru savjetuje po pitanjima stočarstva, prehrane i nacrta Zakona o veterinarstvu, a zanimljivo je da je on prema mjesečnoj naknadi apsolutni rekorder s 1300 eura.

FOTO: Zeljko Hladika/PIXSELL

Nema 'naslijeđenih'

Ministra Ivana Anušića, jednog od najpopularnijih članova Plenkovićeva tima, savjetuju Ivica Ušljebrka te Željko Živanović, obojica u poslovima koji se odnose na izrade analiza, davanja savjeta i mišljenja na pojedina pitanja iz djelokruga obrambenog resora. Njihova mjesečna naknada iznosi  1061,78 eura. Portalu Direktno iz Ministarstva obrane (MORH) potvrđeno je da je taj resor "prekinuo svaku vezu s bivšom savjetnicom" Dijanom Čuljak, čime je i posljednji relikt Banožićeva nasljedstva otišao u ropotarnicu povijesti.

Podsjetimo, Čuljak je bivša HTV-ova novinarka koja je pod lupu javnosti došla nakon što je dugo vremena bila izvan radara, a nakon što je otkriveno kako je bivši ministar Mario Banožić angažirao Čuljak "po pitanju novog modela komunikacije koji je želio razviti u MORH-u". Takvo obrazloženje njezinog rada odmah je pobudilo interes javnosti jer, podsjetimo, MORH, kao i ostala ministarstva imaju samostalne odjele za komuniciranje s javnosti, tj. PR odjele. Kako su mediji tada izvještavali njezina tvrtka Adepto media d.o.o bila je angažirana od veljače do lipnja 2021. godine. "Ukupni troškovi iznosili su 19.008,00 kuna (bez PDV-a) što iznosi manje od 5000,00 kuna mjesečno (663,61 euro)", priopćio je tada MORH.

Tko je Beroševa zamjenica: Zavirili smo u njezinu imovinsku karticu

Valja napomenuti da Dijana Čuljak nije bila posebna savjetnica, već vanjska savjetnica. Točnije, Ministarstvo je preko njezine tvrtke koristilo njezine usluge savjetovanja.  Dijana Čuljak, poznato je, svojedobno je osuđena na djelomičnu uvjetnu kaznu od dvije godine i pet mjeseci zatvora zbog izvlačenja novca u aferi Core Media, te je trebala vratiti 1,6 milijuna kuna. No Vrhovni sud tu je presudu ukinuo i vratio na ponovno suđenje. Podsjetimo, 13. studenog 2024. godine optužno vijeće Općinskog suda u Vinkovcima potvrdilo je optužnicu protiv Maria Banožića zbog izazivanja prometne nesreće u studenome prošle godine, u kojoj je poginuo 41-godišnji Goran Šarić, a zbog čega je bivši ministar MORH-a smijenjen. 

Komentari

VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.