OSVRT ZA DIREKTNO
Ankica Mamić iznenađena debatom: 'Misterij mi je kako je ta osoba skupila 10.000 potpisa'
Hrvatska je javnost mogla u ponedjeljak navečer prvi put vidjeti svih osam predsjedničkih kandidata u sučeljavanju uoči prvog kruga izbora koji će se održati u nedjelju. Kakav su ostavili dojam te koga, na temelju debate, vidi u drugom krugu upitali smo komunikacijsku stručnjakinju Ankicu Mamić.
Mamić je za početak istaknula kako pravila debate s komunikacijskog aspekta naprosto nisu bila dobra. "Tu je previše ljudi da bi se čulo one koji su stvarno izgledni, koji bi mogli ili pobijediti ili ući u drugi krug. To je prva stvar koju treba reći i to sigurno nije ni vašim kolegama koji to rade lako tako raditi jer ti jednostavno moraš s osam ljudi proći stvari i onda kad je osam ljudi, nema niti pravog sučeljavanja niti prave debate. Replike mogu imati ograničeno trajenje, s tim se slažem, ali ako mi morate repliku dati pet minuta nakon što je netko nešto rekao, to sigurno nije isto kao i neka promptna reakcija", kazala je za portal Direktno.
"Dobro je da smo konačno vidjeli i predsjednika Zorana Milanovića u debati pa i prvog izazivača Dragana Primovca. Oni su do sada apstinirali od svih sučeljavanja pa nismo znali kako se mogu nositi sa svojim protukandidatima. To smo jučer ipak prvi put vidjeli i to je za demokratski proces dobro. Dobro je da je predsjednik pristao na to jedno sučeljavanje", istaknula je Mamić, zatim je prokomentirala sadržajno sve kandidate.
"Zašto je gospodin Niko Tokić Kartelo ušao u ovu utrku i kako je uspio skupiti 10.000 potpisa, meni je to čisti misterij, a nisam baš neiskusna. Niti je on pripremljen. On kaže da se pripremao tri godine za ovu kampanju, po sadržaju onog što je on govorio to ne bih rekla. Dakle, bio je u nekim izjavama potpuno bizaran. Pokazalo je da ne zna niti kako funkcionira sustav. Evo, sve u svemu bizarno je možda najtočnija definicija. Dakle, zašto je on ušao u tu kampanju? Je li to traženje svojih 15 minuta slave? To se može sad i preko društvenih mreža vidjeti", rekla nam je.

FOTO: HINA/POOL/Damir Senčar
'DOMiNO je očito uspio s Lozinom kandidaturom'
Mostov Miro Bulj je, kazala je Mamić, u kampanji ne zato da bi postao predsjednik, zna on da su njegove šanse praktički nikakve, nego zato da se pozicionira pred lokalne izbore. "Mostu je jako važno da zadrže Sinj. To im je jedina točka gdje drže vlast. Morate negdje imati vlast prvo da bi mogli pokazati što radite, što znate ili možete raditi. Drugo da bi riješili nekakvo malo značajnije financiranje, odnosno utjecaj jer nije stvar toliko u novcu, nego je stvar u tome da vi ako ste negdje na vlasti, možete nekog i zaposliti i zadržati, sve što ne možete ako ste u cijeloj državi opozicija. Most je zapravo osuđen na opoziciju, oni su neprihvatljivi koalicijski partneri i HDZ-u, zbog povijesti koju s HDZ-om imaju, a i SDP-u zbog svjetonazorskih razlika", kazala je.
Komunikacijska stručnjakinja je komentirajući Tomislava Jonjića kazala da je sadržajno za svoje potencijalne birače, odnosno za neku desnu političku scenu, bio jako dobar. Bio je, kazala je, koncentriran na sadržaju, govorio je onako kako i misli s jedne strane. "S druge strane, pokrivao je područja koja su u tom malom dijelu hrvatskog biračkog tijela jako važna. I tu je on bio dobar. Nije se dao impresionirati niti sadržajem niti brojevima protukandidata", poručila je. Zatim se dotaknula kandidatkinje stranke DOMiNO Brane Lozo. "Lozo je isto u stranačkoj agendi. Lozo lovi poziciju za DOMiNO i oni su očito uspjeli s tom njenom kandidaturom jer se po zadnjem rejtingu DOMiNO izjednačio s Domovinskim pokretom, koji je na vlasti", kazala je.
Mamić je istaknula kako je Ivana Kekin iz platforme Možemo! u prvom dijelu debate bila dosta koncentrirana i fokusirana na to da prenese poruke koje su važne njenom biračkom tijelu, "opet bez ikakve ideje da bi ona mogla postati predsjednica". "Nema njena kandidatura za cilj da ona postane predsjednica, njena kandidatura ima za cilj da Možemo dobije dodatnu nacionalnu vidljivost pred nadolazeće lokalne izbore. Međutim, u drugom dijelu debate kao da je izgubila živce, kao da je govorila više o Palestini i Izraelu nego o Hrvatskoj, kao da se natječe za mjesto ministrica vanjskih poslova. Predsjednik, naravno, ima ovlasti u vanjskoj politici, on je sukreator vanjske politike i nekako mi je to ponavljanje i dovođenje izraelsko-palestinskog sukoba u pitanje bilo neprimjereno sadržajno za predsjedničku kampanju", rekla je.

FOTO: HINA/POOL/Damir Senčar
'Primorac je jedina osoba koja u ovoj kampanji nema što dobiti'
"Marija Selak Raspudić je gotovo uspjela iznervirati predsjednika Milanovića u prvom dijelu debate kada je više napadala njega nego Primorca, koji joj je eventualni protukandidat za prolazak u drugi krug. "Tu mislim da je ona bila sadržajno dobra. Ljudi koji ne vole njen stil sigurno se neće s ovim složiti, ali ona je realno bila argumentirana, jasna, nije se dala niti isprovocirati, bila je baš sadržajno dobra, fokusirana, prenijela je sve poruke koje su važne i njena predsjednička kandidatura je sigurno, rekla bih u smislu nekih budućih ciljeva, jako uspješna", istaknula je Mamić.
"Dragan Primorac je jedina osoba koja u ovoj kampanji zapravo nema što dobiti, odnosno ne razumijem niti zašto je HDZ istaknuo Primorca koji nema veći rejting od stranke, niti zašto je gospodin Primorac prihvatio tu kandidaturu. On realno tu nema ništa za dobiti. Svi su ga napadali, bio je zapravo glavna meta. Zašto? Zato što je loš kandidat. On je svugdje tanak. Dakle, ako se govori o korupciji, on je meta jer je HDZ-ov kandidat. Ako se govori o problemima odnosa privatnog i javnog zdravstva, on je meta jer je vlasnik privatnih klinika. Jednostavno ne mogu racionalno pojmiti što je gospodina Primorca uopće navelo da ide u ovu kampanju i što je HDZ-u bio motiv da baš njega istaknu jer HDZ s budžetima koji ima i s političkom snagom koju stranka nosi, mogli su bilo koga kandidirati i svi bi pristali na HDZ-ovu kandidaturu", spomenula je.
Desni kandidat progovorio o temi o kojoj je Direktno pisao: 'Zna se što je HRT napravio'
Za predsjednika Zorana Milanovića je kazala stručnjakinja kako se dobro držao, osim to malo na samom početku što ga je Selak Raspudić malo naživcirala. "Mislim da je to za njega kao osobu bio jako težak događaj, rekao je da ne ide na sučeljavanja zato jer orao ne lovi muhe. Time je pokazao i što on misli o svojim protukandidatima, znači da mu nisu ni blizu, ali je ispoštovao ta bazična pravila demokratskog procesa, odazvao se na jednu debatu. Uglavnom, rekla bih da sigurno nije izgubio niti jednog birača, a to je ona prva mala pobjeda. Vjerojatno ih je dobio još", istaknula je Mamić. Za kraj, gledajući samo debatu, ne računajući ankete, Mamić je kazala da u drugom krugu vidi Milanovića i Selak Raspudić.
Komentari
VAŽNO Ako ne vidite komentare ne znači da smo ih zabranili ili ukinuli. Zahvaljujući pravilima Europske unije o privatnosti podataka treba napraviti sljedeće: 1. Logirati se na Facebook u ovom browseru i omogućiti korištenje kolačića (cookies). Logirati se možete ovdje: https://www.facebook.com/ 2. Uključiti third party cookies u svom browseru. Ako koristite Chrome to možete učiniti na chrome://settings/cookies. Pozivamo čitatelje/komentatore da u svojim komentarima njeguju civiliziranu raspravu. Portal Direktno ne može se smatrati odgovornim za komentare koji sadrže uvrede, klevete, govor mržnje, huškanje i/ili poziv na nasilje. Takvi komentari bit će obrisani, a u posebno ekstremnim slučajevima mogu biti i potpuno onemogućeni. Sporne komentare čitatelji mogu prijaviti na [email protected], uz priloženu poveznicu na pripadajući članak i navođenje autora i sadržaja spornoga komentara.