(photo: faH)
Izvor slike: faH
'NA FERNANDESOV POGON'

VIDEO/FOTO Dinamo srušio Rijeku na nepobjedivoj Rujevici

U 59. minuti Dinamo je ostao s igračem manje nakon što je Čeh Jan Lecjaks dobio crveni karton zbog grubog starta

U derbiju 5. kola Prve HNL u Rijeci su nogometaši Dinama slavili protiv Rijeke s 2-0 (2-0) i pobjegli na četiri boda prednosti na vrhu ljestvice.

Dinamo je uspio doći do pobjede na Rujevici protiv ozljedama i suspenzijama desetkovane Rijeke, koja lošu igru iz prvog dijela susreta i rezultatski zaostatak nije uspjela nadoknaditi u drugom poluvremenu.

Junak dvoboja bio je Čileanac Junior Fernandes s dva gola, a zagrebačka momčad je od 59. minute igrala s igračem manje.

Prvo poluvrijeme proteklo je u znaku odličnog Čileanca Juniora Fernandesa, koji je već u 11. minuti iskoristio prvu priliku za gol nakon velike smušenosti Rijekine obrane prilikom kornera gostujuće momčadi.

Ostavši potpuno sam ispred Rijekina vratara Fernandes traljavo puca, ali i takav njegov udarac ulazi u mrežu. U 37. Fernandes opasno puca s vrha kaznenog prostora, Sluga brani, a u 40. minuti sudac Pejin je dosudio jedanaesterac nakon igranja rukom Žute, a sigurno realizator bio je Fernandes. Čileanac je okončao svojih sjajnih prvih 45 minuta još jednom akcijom i još jednim opasnim udarcem u 42. minuti, ali je Rijekin vratar uspio obraniti.

Rijeka je nakon vrlo slabog prvog dijela drugo poluvrijeme otvorila velikom šansom Jelića,ali je domaći napadač pogodio umjesto mreže desnu vratnicu.

U 59. minuti je Dinamo ostao s igračem manje nakon što je Čeh Jan Lecjaks dobio crveni karton zbog grubog starta.

Rijeka je potom jurnula riješena da iskoristi brojčanu prednost, no u tome nije uspjela - Slovenac Matija Črnic pogađa gredu u 84. minuti, a u 90. minuti udarac Gorgona odlazi iznad grede.

Dinamo je prvi s 13 bodova, a Rijeka druga s 9 bodova.

Pred 8100 gledatelja na stadionu Rujevica sudio je Pejin iz Donjeg Miholjca.

Iduću utakmicu Rijeka igra u srijedu protiv Olympiacosa u play-offu Lige prvaka, dok Dinamo u četvrtak dočekuje Skenderbeau u play-offu Europske lige.

Pogledajte galeriju:

U videima možete pogledati pogotke sa susreta:

Tekstualni prijenos susreta možete pratiti na portalu Direktno od 19 sati.

5. kolo, HT Prva liga

19 sati, stadion Rujevica, Rijeka

RIJEKA - DINAMO

0:2

(11', 40' Fernandes)

Sastavi:

Rijeka: Sluga; Martić, Župarić, Elez, Zuta, Kvržić, Matei, Bradarić, Mišić, Gorgon, Jelić

Trener: Matjaž Kek

Dinamo: Livaković; Stojanović, Sigali, Beković, Lecjaks, Moro, Antolić, Olmo, Gojak, Fernandes, Henriquez

Trener: Mario Cvitanović

Sudac susreta: Tihomir Pejin (Donji Miholjac)

Tijek susreta:

1' Počeo je susret na Rujevici. Rijeka protiv Dinama u 5. kolu HT Prve lige

3' Suđen je slobodni udarac za Dinamo

6' Jelić je ostao ležati na terenu nakon duela s Benkovićem

11' Korner za Dinamo

11' GOOOOL. Obrana Rijeke zaboravila je na Fernandesa, koji se našao na pravom mjestu, pospremio loptu u mrežu i pogodio za vodstvo Dinama. Rijeka - Dinamo 0:1. Čileanac ove sezone briljira u modrom dresu nakon povratka s posudbe iz Turske.

20' Slobodan udarac za Rijeku

21' Modri jako dobro koriste brojne izostanke Riječana i drže tempo od početka susreta

21' Žuti karton za Petra Stojanovića (Dinamo). To je prvi žuti karton na utakmici

27' Riječani s tribina Dinamove igrače časte uzvicima: "Purgerske p***e"

28' Pokušao je Krvžić zapucati prema golu gostiju, ali lopta odlazi pored vratnice

29' Slobodan udarac za domaće

30' Sudac Pejin pokazuje na slobodan udarac za Rijeku, kojeg izvodi Matei

31' Iza nas je pola sata igre. Domaćini imaju veći posjed lopte, ali još nisu imali pravi pokušaj prema golu Dinama

33' LIVAKOVIĆ BRANI! Pokušao je Kvržić zapucati prema Livakovićevim vratima, ali golman Dinama spremno brani

34' Probao je odmah nakon toga Gojak na gol Rijeke, a lopta odlazi pored vratnice

39' OBRANA SLUGE. Lijepo je prošao Fernandes obranu Rijeke i zapucao prema golu. Sluga je siguran i brani pokušaj

40' JEDANAESTERAC ZA DINAMO nakon Žutinog igranja rukom u šesnaestercu

40' GOOOOL! Fernandes je mirno s bijele točke pospremio loptu i povećao vodstvo modrih. Golman Rijeke nije mogao ništa. Rijeka - Dinamo 0:2

42' Žuti karton za Gorgona (Rijeka)

45'+2' KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Rijeka - Dinamo 0:2

45' POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME: Rijeka - Dinamo 0:2

48' Fernandes je ostao ležati na terenu. Nadamo se da nije riječ o ozljedi

49' Sve je u redu i Fernandes se vratio u igru

49' Žuti karton za Župarića (Rijeka) nakon njega karton je dobio i Lecjaks

53' PRLIKA RIJEKE. Pokušao je Jelić iz daljine, ali pogađa okvir vrata. Probao je i Gorgon iz odbijene lopte, ali njegov udarac nije bio precizan

57' Rijeka je ušla odlučnije u drugo poluvrijeme. Shvatili su domaćini da nemaju što čekati jer gube 2:0

59' Lecjaks je dobio drugi žuti karton zbog prekršaja na Kvržiću. Dinamo s igračem manje do kraja susreta

60' PRVA IZMJENA U DINAMU: Ušao je Sosa, umjesto Henriqueza

63' OBRANA LIVAKOVIĆA! Pokušao je Martić ubaciti, Jelić je pucao glavom, a vratar Dinama brani

64' IZMJENE ZA RIJEKU: Izašao je Martić, a ušao Heber

66' NOVA IZMJENA U DINAMU: U igru je Doumbia, umjesto kapetana Antolića

69'Žuti karton za Filipa Benkovića (Dinamo)

76' Rijeka je sve opasnija nakon što je Dinamo ostao s igračem manje

81' IZMJENA U REDOVIMA RIJEKE: Črnic je u igri umjesto Jelića

85' STATIVA RIJEKE. Pokušao je ubaciti Črnic, ali je Sosa neugodno skrenuo loptu u vratnicu

87' IZMJENA U RIJECI: Izašao je Matei, a ušao je Ajayi

90' Igrat će se još četiri minute sudačke nadoknade

90+4' IZMJENA ZA DINAMO: Izašao je dvostruki strijelac Fernandes, a ušao je Lešković

90'+4' KRAJ DRUGOG POLUVREMENA: Rijeka – Dinamo 0:2

NAJAVA UTAKMICE:

Obje momčadi čeka derbi prije nastavka važnih europskih utakmica. Riječani su poljuljani porazom od 1:0 kod Osijeka, a modri su nošeni trijumfom od 3:1 protiv Hajduka. Pobjeda protiv Rijeke odvela bi ih na četiri boda prednosti na ljestvici.

Dinamo je posljednji puta kod Riječana slavio 2014., a momčad Matjaža Keka više od godinu dana nije izgubila na Rujevici.

U posljednjem susretu, odigranom 8. travnja 2017., bilo je 1:1. Detaljnije o svemu možete pročitati na OVOM LINKU.

BEZ "GLAVNIH ADUTA"

Domaćini zbog kartona neće moći računati na Vešovića i Maleša. Nema Ristovskog, zbog ozljede izostat će Gavranović, a upitan je i Bradarić. Dinamo je pak u Rijeku otišao bez "Mr Derbyja" Soudanija, koji se ozlijedio na posljednjem treningu uoči puta.

NAJAVE TRENERA:

MATJAŽ KEK, RIJEKA:

"Izazovan derbi koji iziskuje prave pripreme. Veseli pun stadion, još kada dolazi ovako jak protivnik to znači da moraš dati sve od sebe. Dinamo je jedan od jačih suparnika koji je u posljednje vrijeme stigao na Rujevicu. Siguran sam da ćemo naći 11 igrača koji će ići na glavu za ovaj klub jer jedino tako možemo funkcionirati. I kada je najteže moramo biti zajedno. Bit će ovo jedna drugačija Rijeka, ali Rijeka koja zaslužuje podršku i priliku", rekao je.

MARIO CVITANOVIĆ, DINAMO:

"Očekuje nas dobra Rijeka, bez obzira na priče o izostancima. Pokazala je u ovom dijelu prvenstva i prošle sezone da je šampion. Mi u petak igramo protiv šampiona. Međutim, ja želim da mi imamo gard pobjednika u svakom trenutku... Bodovi su bitni, ali ovo je što sam naveo dugoročno je puno bitnije. Ne bojim se ničega, a što se tiče nazovimo ih ''rezervama Rijeke'', u Osijeku smo dobili dokaz da nema rezervnih i prvih, samo onih koji su određenom trenutku na terenu. Svatko ima pravo biti najbolji, a mi nemamo pravo razmišljati na način da fali nekoliko igrača suparničkoj momčadi. Igramo za sebe, respekt prema svakom klubu i igraču, ali bitan je naš gard", izjavio je.