(photo: faH)
Izvor slike: faH
NEMA RECEPT ZA GRKE

FOTO Rijeka europsku jesen otvorila porazom protiv AEK-a

Rijeka iduću europsku utakmicu igra 28. rujna na gostovanju kod talijanskog velikana Milana

Rijeka je s 1:2 poražena na Rujevici od AEK-a u prvoj utakmici skupine D Europske lige.

Riječani su već u trećoj minuti mogli razveseliti više od 6000 svojih navijača koji su do kraja ispunili kapacitet stadiona na Rujevici, čija je sjeverna tribina ostala zatvorena, zbog UEFA-inih sankcija. Tada je Mario Gavranović primio loptu u kaznenom prostoru gostiju, u poziciji iz koje je mogao i pucati, ali je dodao Heberu. Brazilac je bio neometan na 12-13 metara od gola, ali je njegov udarac bio mlak i nedovoljno precizan pa ga je grčki vratar Anestis lakoćom obranio.

Ono što nije napravila domaća momčad, uspjelo je gostima u 16. minuti. Loše je reagirala riječka obrana, koja nije uspjela izbaciti loptu nakon ubačaja s lijeve strane. Nakon nekoliko odbijanja glavom, lopta je došla na sedam metara iskosa s desne strane, gdje je na nju natrčao Petros Mantalos i hladnokrvno pogodio suprotni donji kut riječkog gola. Vratar Andrej Prskalo bio je nemoćan.

Srećom, momčad Matjaža Keka nije ostala šokirana nakon pogotka, iako su gosti više imali loptu u nogama. Napori hrvatskog prvaka nagrađeni su u 29. minuti. Josip Mišić izveo je udarac iz kuta, a njegov imenjak Elez, koji je loše reagirao kod vodećeg pogotka AEK-a, iskupio se preciznim udarcem s desetak metara, pogodivši desni donji kut gostujućeg gola za izjednačenje na 1-1.

Grci su u prvom poluvremenu uputili osam udaraca prema riječkom kapetanu Prskalu, koji je u 41. minuti odličnom reakcijom spriječio Mantalosa da postigne i drugi pogodak. Grčki napadač je nakon ubačaja s desne strane precizno zahvatio loptu iz voleja, ali je vratar Rijeke uspio obraniti te se momčadi izjednačene otišle u svlačionicu nakon prvog poluvremena.

Rijeka je u početnim minutama nastavka napravila pritisak na grčku obranu, ali bez konkretnih prilika za postizanje vodećeg pogotka.

Ono što Kekova momčad nije uspjela iz igre, AEK-u je napravio iz prekida u 63. minuti. Na 24 metara od riječkih vrata Mišić je srušio Bakasetasa. Slobodni udarac izveo je Christodoulopoulos te preciznim i snažnim udarcem prebacio živi zid, a Andrej Prskalo se zajedno s loptom zakoprcao u mreži za novo vodstvo gostiju.

U 70. minuti i 71. minuti Grci su imali dvije prilike za treći pogodak, a u oba je slučaja inicijator akcije i dodavač bio Marko Livaja. U prvom slučaju se probio po desnoj strani i ubacio na 10-ak metara, gdje je usamljen bio Simoes. No, Portugalac je mlako pucao glavom i ravno u Prskala. U drugoj akciji Livaja je povukao kontranapad, na desnoj strani pronašao strijelca drugog pogotka Christodoulopoulosa koji je opalio iz prve, a lopta je prohujala iznad grede.

Matjaž Kek je ubacivanjem Acostyja i Mateija pokušao povećati napadačku moć svoje momčadi u čemu je djelomično i uspio, jer je Ganac dvaput našao u izglednim situacijama. U 80. minuti je prošao do ruba kaznenog prostora, izborio prostor za udarac, ali je lijevom nogom poslao loptu daleko pokraj vratnice. Tri minute poslije Acosty je istom nogom poslao loptu visoko preko gola, nakon dobrog ubačaja Hebera.

U drugom susretu iz ove skupine Milano je u Beču deklasirao Austriju pobijedivši 5-1.

Gosti su već nakon 20 minuta vodili 3-0 golovima Hakana Calhanoglua (7) i Andrea Silve (10, 20). Silva je u 56. minuti zabio i treći pogodak, dok je peti pogodak zabio Suso u 63. minuti. Strijelac utješnog pogotka za domaćine bio je Alexandar Borković u 47. minuti.

Hrvatski reprezentativac Nikola Kalinić započeo je utakmicu od prve minute i u sedmoj minuti je asistirao Calhanogluu za vodstvo Milana. Kalinić je na terenu proveo 62. minute. Marko Pejić nije nastupio za Austriju.

Nakon 1. kola na ljestvici vode Milan i AEK s po tri boda.

U drugom kolu Rijeka će 28. rujna gostovati na San Siru protiv Milana, dok će u drugom susretu AEK ugostiti Austriju.

Pogledajte galeriju:

Tekstualni prijenos utakmice možete pratiti na portalu Direktno od 19 sati.

Prvo kolo, Europska liga

19 sati, Rujevica, Rijeka

RIJEKA - AEK

1:2

(29' Elez, 16' Mantalos, 63' Christodoulopoulos)

Sastavi:

RIJEKA: Prskalo, Vešović, Župarić, Elez, Žuta, Bradarić, Mišić, Heber, Gavranović, Kvržić, Gorgon

Trener: Matjaž Kek

AEK: Anestis, Ćosić, Lopes, Vranješ, Bakakis, Simões, Johansson, Christodoulopoulos, Mantalos, Klonaridis, Livaja

Trener: Manolo Jimenez

TIJEK SUSRETA:

90'+4' KRAJ DRUGOG POLUVREMENA: Rijeka – AEK 1:2

86' Žuti karton dobio je Arajuo (AEK)

83' Probao je Heber glavom, ali udarac odlazi iznad vratnice

80' IZMJENA ZA RIJEKU: Ulazi Matei umjesto Mišića

79' Prilika Rijeke. Pokušao je Acosty, ali lopta odlazi pored gola

76' IZMJENE AEK: Izlazi Lazaros, a zamijenit će ga Ajdarević

73' IZMJENE ZA RIJEKU: Ulazi Acosty, a izlazi Kvržić

72' Žuti karton za Simoesa (AEK)

64' Žuti karton dobio je Lopes (AEK)

63' GOOOL! AEK je poveo drugi puta u utakmici. Christodoulopoulos je dao gol iz slobodnog udarca s 20 metara. Rijeka - AEK 1:2.

60' IZMJENE ZA AEK: Ulazi Bakasetas, a izlazi Klonaridis

59' IZMJENE U RIJECI: Izlazi Gavranović, a ulazi Maleš

51' Gavranović je u nastavku imao odličnu priliku. Rijeka je pritisnula Grke

50' U drugoj utakmici ove skupine bečka Austrija je smanjila prednost Milana na 1:3

45' Nema promjena u sastavima na početku drugog dijela

45' POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME: Rijeka – AEK 1:1

45'+1' KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Rijeka – AEK 1:1

40' Nova opasnost pred vratima Prskala. Mantalos je bio u sjajnoj poziciji, ali domaći vratar odlično je reagirao i zaustavio pokušaj

29' GOOOL! Rijeka je izjednačila. Mišić je sjajno ubacio loptu iz kornera, a Elez ju je pospremio u mrežu gostiju. Rijeka - AEK 1:1

26' Tempo igre gostiju se malo smanjio nakon što su zabili pogodak. Rijeka nastavlja pritiskati nakon primljenog pogotka

16' GOOOL. Bakakis je ubacio loptu, lijepo se odbila do Mantalosa, koji ju je pospremio u mrežu Rijeke. Rijeka - AEK 0:1

15' Prošlo je 15 minuta igre. Rijeka se dobro drži protiv grčke momčadi

10' Istovremeno, igra se druga utakmica skupine D između bečke Austrije i Milana našeg Nikole Kalinića. Talijani su nakon asistencije igrača Vatrenih poveli 1:0, a par minuta kasnije prednost su povećali na 3:0

7' Probao je Mantalos pucati, ali lopta odlazi pored vratnice

4' Novi pokušaj Rijeke. Heber je ostao sam pred grčkim golmanom, ali mu je obranio pokušaj

3' Prilika Rijeke. Odličnu loptu dao je Gorgon za Gavranovića, ali otkljanja to Vranješ

1' Počeo je susret na Rujevici. Rijeka protiv AEK-a u Europskoj ligi. Sretno Rijeka!

SAN OD 'EUROPSKOM PROLJEĆU'

U jesen 1979. godine Rijeka je u osmini finala Kupa kupova svladala Lokomotivu iz Košica, a u ožujku 1980. godine ispala nakon dva četvrtfinalna ogleda protiv moćnom Juventusa. Prije toga preskočila je Wreham, Beveren i Beerschot.

Matjaž Kek ima priliku izjednačiti Ćiru Blaževića i nakon 37 godina osigurati Rijeci europsko proljeće...

NAJAVA UTAKMICE:

Rijeka je do skupina Europske lige stigla nakon što je u playoffu Lige prvaka ispala od Olympiacosa. Ždrijeb je hrvatskog prvaka smjestio u skupinu D s talijanskim velikanom Milanom, AEK-om i bečkom Austrijom.

Prvu utakmicu u skupini Europske lige otvorit će protiv grčkog AEK-a, a posljednju će igrati na Rujevici protiv Milana.

O AEK-U:

AEK u svojim vitrinama ima 30 domaćih trofeja. Jedini su grčki klub koji je uspio doći do polufinala Kupa UEFA (1976.-77.). Od većih europskih uspjeha dva puta su dogurali do četvrtfinala Kupa kupova.

FORMA GRKA:

AEK je nakon deset godina pauze ovog ljeta ponovno zaigrao u kvalifikacijama za Ligu prvaka, no bogati moskovski CSKA bio je presnažan suparnik za momčad Manola Jimeneza.

Izborili su europsku jesen nakon što su u dva ogleda bili bolji od Club Bruggea. U tri prvenstvene utakmice nisu primili jedan pogodak i sa sedam bodova dijele vrh tablice s Olympiacosom.

NAJAVE TRENERA:

KEK: AEK JE DOKAZANA KVALITETA

"Dolazi nam protivnik koji je dokazana kvaliteta. Razmišljamo pozitivno i budite uvjereni da ćemo biti motivirani da dođemo do pozitivnog rezultata", rekao je trener Rijeke Matjaž Kek, a detaljniju izjavu pročitajte na OVOM LINKU.

JIMENEZ: MORAMO ODIGRATI DOBRU UTAKMICU NA RUJEVICI

"Rijeka je odigrala odličnu utakmicu u Pireju. I onu na Rujevici, a u Ligu prvaka nisu prošli zbog sitnih pogrešaka... Iz 7:0 protiv Cibalije može se vidjeti da su velika i jaka momčad i da moramo odigrati jako dobru utakmicu na Rujevici", izjavio je trener AEK-a Manolo Jimenez.